sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportLocalOlimpia înfrângeri pe bandă rulantă

Olimpia înfrângeri pe bandă rulantă

gol-galanEtapa a 22-a a adus o nouă înfrângere pentru formația sătmăreană. Olimpia a făcut deplasarea la Mioveni pentru a juca împotriva formației locale miercuri seara de la ora 21. O oră la care suntem obișnuiți normal cu meciuri de Champions League, fiind și în timpul săptămânii.

Dar care ne-a adus în față două echipe de Liga a II-a aflate pe locuri de play-out, nici măcar play-off și un meci șters cu multe dueluri și mingi pierdute de ambele părți, căruia centralul i-a dat startul mai repede cu patru minute decât era programat. Central care i-a refuzat Olimpiei practic victoria, acesta nu a dictat o lovitură de pedeapsă pentru sătmăreni în prima repriză, iar în cea de-a două a anulat un gol perfect valabil.

Prima fază de poartă le-a aparținut gazdelor, Eduard Stoica a centrat periculos în fața porții, însă nimeni nu a reluat. După un sfert de oră de joc, Mărkuș pătrunde în careu și este împiedicat de Calvin, dar arbitrul Dorin Petru Voina trece cu vederea și nu acordă penalty Olimpiei.

Primul șut al galben-albaștrilor spre poarta adversă a venit în minutul 24, la o lovitură liberă executată de Mărkuș și care a trecut peste poartă. În minutul 37, Mioveni beneficiază de o lovitură de colț, Galan centrează, iar Bogdan Stoica se înalță în șapte metri, la prima bară, mai mult decât adversarul direct și reia cu capul la colțul lung, reușind să deschidă scorul. Înainte de pauză cu câteva minute Năstăsie îl pune la încercare pe Băican cu un șut de la distanță, însă portarul Olimpiei e pe fază și boxează minge în corner.

La pauză s-a intrat cu avantajul Mioveniului, însă Olimpia trebuia să beneficieze de un penalty în minutul 15.

În repriza secundă Olimpia a părut mai motivate, Bura a avut o șansă să restabilească egalitatea, în minutul 54 se înalță dintre doi adversari la 9 metri și reia cu capul pe lângă bara porții lui Croitoru. Două minute mai târziu și Mărkuș are o ocazie periculoasă la o centrare venit din partea lui Villand, atacantul câștigă duelul la cap și trimite mingea direct în transversală.

Minutul 65 aduce restabilirea scorului, fundașul stânga Brata centrează în careu, iar celălalt fundaș de bandă, Munteanu preluează scurt și șutează mingea direct în vinclul porții.

În minutul 80, Mărkuș scapă singur pe partea stângă și îl lobează pe Croitoru, ieșit în întâmpinare, mingea intră în plasă pe lângă bara colțului lung, însă golul este anulat. reluările arătate de cei de la televiziunea care au transmis meciul au demonstrate faptul că atacantul sătmărean era în poziție corectă de joc.

În minutul 92, Băican a ieșit pe o centrare și s-a accident, medical Olimpiei solicitând chiar schimbare, dar Olimpia folosise deja toate cele 3 schimbări încă din minutul 60. Băican a tras de el, ba chiar în minutul 95 acesta are două intervenții salvatoare. Însă la ultima faza a meciului, argeșenii recuperează o minge la mijlocul terenului prin Vintilă care centrează de pe partea lui Brata la bara a două unde se afla Galan, care, lăsat singur, trimite la colțul scurt și înscrie cu toată opoziția lui Băican.

Olimpia a pierdut și cel de-al treilea meci official din 2016, un meci care însă a fost făcut praf de arbitrii, care la 0-0 nu au dat un penalty, iar la 1-1 au anulat greșit un gol ”galben-albaștrilor”.

►CS Mioveni: Croitoru – Tirică (Ed. Neacșu ’49), Calvin, Bg. Stoica (cpt.), Ed. Stoica – Toriște, Mîrzeanu (M. Vintilă ’77), Biceanu, M. Galan – Năstăsie, Nilă (Gugu ’62)

Rezerve neutilizate: Oct. Popescu – Trașcu, D. Iancu, Ct. Stan

Antrenor: Marius Staicu

►Olimpia: Băican – D. Muntean, Tătaru, Iuhas (cpt.), Brata – D. Lukacs, Onicaș, Villand (Faur ’64), Bura (Ianc ’64) – Buhăescu (Ciul ’64), Mărkuș

Rezerve neutilizate: Șuta – R. Rus, Bîgiu, Fl. Mureșan

Antrenor: Tiberiu Csik