duminică, aprilie 28, 2024
AcasăSportLocalOlimpia pierde la scor de neprezentare deplasarea de la Vâlcea ...

Olimpia pierde la scor de neprezentare deplasarea de la Vâlcea

Sâmbătă dimineața, de la ora 11 Olimpia a jucat împotriva celor de la Râmnicu Vâlcea pe Stadionul Municipal și a pierdut, scor 3-0. Practic meciul a început de la 1-0 pentru vâlceni, aceștia au reușit să înscrie repede, în minutul 11 Cataramă șutează slab din flancul drept, mingea ajunga la Arnăutu, care, singur cu Șuta, înscrie. Bărbulescu a avut apoi doua ocazii de gol. Apoi Dragoș, în minutul 26 a avut prima ocazie pentru Olimpia, acesta șutând periculos, însă Matache scoate de sub transversală.  Zece minute mai târziu

Negruț este faultat pe linia careului mare și se dicteaza penalty pentru Vâlcea.Lircă transformă impecabil. La cinci minute după începerea reprizei secunde Molnare are o ocaize mare, șutează din 8 metri, dar Matache reține. Ultima acțiune periculoasa în repriza a doua a fost tot a celor de la Vâlcea, Geantă centrează de pe drapta si D.iancu este faultat in careu de Molnar, se dicteaza penalty. Acelaș Lircă reușește să transforme.

“Felicit echipa gazda pentru victorie. Au fost mai buni decat noi astazi. Cred ca meritam si noi un gol. Am facut greseli in defensiva acolo unde noi am fost constanti si buni pana acum. Fata de echipele pe care le-am intalnit, Valcea  a aratat ca este o candidata la promovare. Joaca ofensiv si eficient, sunt o echipa organizata si m-a impresionat ceea ce am vazut la stadion. Nu suntem surpriza campionatului. Suntem constanti, dar trebuie sa muncim sa adunam puncte. Am urmarit meciul CSM-ului la Tg.Mures si fata de acel joc jucatorii valceni si-au schimbat atitudinea. Au fost mai curajosi, s-au mobilizat pentru ca aveau sabia deasupra capului. Cornel Ene s-a pregatit cu CSM si a semnat cu noi, iar Negrut a ales Valcea dupa ce a fost la Satu Mare. Jucatorii decid pana la urma. Negrut ne-ar fi ajutat, l-am avut la doua meciuri de pregatire si ne-a impresionat. Valcea i-a facut o oferta mai buna si asta a fost”, a declarat Tiberiu Csik, la conferinta de presa.

Arbitru: Nicolae Cătălin Botaș (Timișoara); Asistenți: Ciprian Florin Danșa (Oradea) și Gero Szabo (Cluj-Napoca).

►CSM RÂMNICU VÂLCEA : Matache – Cataramă, Pârvulescu, I. Stoica, Briceag – Cârstoiu, Lircă – Ad. Popa, Bărbulescu,Negruț – Arnăutu

Rezerve: A. Popescu – Iancu, A. Neagu, Dumitrașcu, Tătaru, Ed. Stoica, Geantă
Antrenor: Claudiu Niculescu

► OLIMPIA SATU MARE: Șuta – D. Muntean, Bălău, C. Ene, Iuhas – Svarczkopf, Micaș, Villand, P. Dragoș – Lemac, Feier

Rezerve: Miron, Molnar, Hanus, Kinczel, Sabău, Fl.Mureșan, Marinaș
Antrenor: Tiberiu Csik