joi, mai 2, 2024
AcasăSportLocalOlimpia Satu Mare – FC Zalău 3-0

Olimpia Satu Mare – FC Zalău 3-0

amicalOlimpia a învins clar cu 3-0 pe FC Zalău în amicalul jucat sâmbătă dimineața la Satu Mare. Trupa lui Csik începe perfect meciul și după ratarea lui Takacs din min 5, șut peste transversală de la 11m, vine și primul gol. Faur lăsat liber la 6 m se distrează cu portarul sălăjenilor și înscrie plasat. 1-0 min 10. Peste trei minute același Faur trage într-un fundaș , mingea e deviată în corner. Olimpia continuă ofensiva și Villand scoate un penalty după ce e agățat în careu de portarul Man. Selagea transformă elegant și e 2-0 în minutul 16.

Stanciu ia la țintă bara transversală în minutul 50 din lovitură liberă de la 18 m pentru ca peste șapte minute Cadar să reușească faza meciului. Mijlocașul Olimpiei a luat o acțiune pe cont proprpriu, a trecut elegant de patru adversari și a centrat perfect pentru Boștină care din 4m a pus latul pentru 3-0!

La Olimpia noua achiziție, Tătaru de la Reșița a lăsat o impresie bună, e drept că în fața unor atacanți lipsiți parcă de vlagă. Ciul pare a se fi integrat în banda dreaptă, Takacs își câștigă încet locul în banda dreaptă. În schimb venit în probe de la Dinamo II, Unguru nu a impresionat , dar e drept că într-un singur joc e greu să muți munții…

Olimpia mai are programate săptămâna viitoare două amicale , cu CSM Sighet și Unirea Jucu.

FC Zalău: Man-Burcă, Dumbrăvean, Tonko, Varga-Fluieraș, Stanciu, Chețan, Tarbo- Bercean, Tăbârță. Au mai intrat: Muscan, Pop Alex, Meleg, Tomșa, Brândușe.