marți, mai 7, 2024
AcasăSportNationalPantilimon a salvat victoria lui Sunderland, cu un penalty apărat în minutul...

Pantilimon a salvat victoria lui Sunderland, cu un penalty apărat în minutul 89

pantilimonSunderland a învins Hannover cu 1-0 într-un meci amical disputat pe HDI Arena, singurul gol al meciului fiind reușit de nou-achiziționatul Jeremain Lens, în minutul 74. Englezii n-ar fi câștigat însă partida dacă portarul Costel Pantilimon n-ar fi apărat un penalty pe final.

Golul lui Lens a fost foarte frumos, cu o execuție din afara careului, dar site-urile din Anglia și contul de Twitter al „pisicilor negre” elogiază prestația lui Pantilimon, care a avut cinci intervenții decisive. „Este o victorie datorată lui Pantilimon”, a scris goal.com în cronică.

Penalty-ul apărat de Panti în minutul 89 a fost acordat după un presupus fault al lui John O’Shea la Charlison Benschop. Românul a ghicit colțul execuției și apoi a fost pe fază și la continuarea acțiunii, reușind să respingă din nou, în corner.  În afară de faza penalty-ului, Pantilimon a mai intervenit providențial în minutele 10, 24 și 68.

Sunderland va începe sezonul din Premier League pe 8 august, cu o deplasare pe terenul lui Leicester City. Dick Advocaat a folosit cu Hannover următoarea echipă: Pantilimon, Jones, O’Shea, Coates, Kaboul, Cattermole, Larsson, Rodwell, Johnson, Lens, Defoe.