marți, martie 19, 2024
AcasăSportLocalPrestație bună a judocanilor de la CSM Olimpia Satu Mare

Prestație bună a judocanilor de la CSM Olimpia Satu Mare

Judoka pregătiți de antrenorul Marian Halas la Clubul Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare au participat sâmbătă și duminică la două competiții internaționale puternice.

Sportivii cu vârste cuprinse între 12 și 16 ani s-au deplasat la Sibiu alături de antrenoarea Dumitrița Rus, unde au participat la Cupa Miado’s, competiție care a adunat la start peste 750 de sportivi.

La categoria U12 au obținut medalia de bronz Iannis Marina (38 kg), Rafael Ursu (42 kg) și Nicușor Ignat (60 kg), iar la U14 Diana Farcaș (63 kg) a fost sătmăreanca ce a urcat pe a treia treaptă a podiumului. Tot la această categorie de vârstă Alex Feher-Ghele (60 kg), iar la U16 Bíró Denisa (48 kg) au terminat competiția pe locul 5.

Lotul U23 s-a deplasat alături de antrenorul Ovidiu Pop în Cehia, la Ostrava, unde sătmărenii au participat la un open internațional. Antonio Ilie (100 kg) a cucerit medalia de argint, iar Emanuel Tar s-a întors cu medalia de bronz, obținută la concursul de la categoria 60 de kilograme.