sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportInternationalPrima dată când Ronaldo înscrie cinci goluri într-un meci

Prima dată când Ronaldo înscrie cinci goluri într-un meci

real-madridCristiano Ronaldo a revenit cu fast pe prima poziție a golgheterilor din La Liga, marcând cinci goluri în meciul Real Madrid-Granada 9-1, din etapa a 29-a din La Liga. Lusitanul a marcat un hat-trick în minutele 30, 36 și 38, al 31-lea din carieră, al 28-lea pentru Real Madrid și al 24-lea din La Liga.

CR7 e la egalitate cu Messi, la capitolul celor mai multe ”triple” în campionatul Spaniei all-time, și la egalitate cu Di Stefano, la numărul ”triplelor” reușite pentru Real Madrid. După pauză, CR7 a reușit ”chinta”, înscriind golurile 4 și 5 în minutele 54 și 90. A fost pentru prima oară în carieră când șeptarul ”blanco” înscrie de cinci ori într-un meci!

”Tripla” din prima repriză a fost al 31-lea hat-trick al lui Cristiano Ronaldo și cel mai rapid din cariera portughezului, fiind reușit în doar opt minute. Este cel mai rapid hat-trick al unui jucător al lui Real din 1992 încoace. Atunci, Hierro reușise o ”triplă” în doar șase minute! Totodată, este cel mai rapid hat-trick fără penalty-uri al unui jucător ”blanco” din ultimii 55 de ani și cel mai rapid hat-trick al unui jucător străin din istoria La Liga!