miercuri, aprilie 17, 2024
AcasăSportInternationalProgramul CM 2018

Programul CM 2018

Campionatul Mondial din Rusia a  început în joi, 14 iunie cu meciul de deschidere dintre țara gazdă și Arabia Saudită (scor 5-0) și se încheie duminică, 15 iulie, cu marea finală. 32 de echipe vor lua startul în competiția din Rusia, unde se vor disputa în total 64 de partide pentru a afla ce națională va ridica trofeul.

 

Formațiile sunt împărțite în 8 grupe de câte 4, iar meciurile se vor disputa pe 12 stadioane din 11 orașe. Primele meciuri au arătat mult potențial și ne pun să ne pregătim de meciuri și mai spectaculoase pe măsură ce campionatul evoluează. Un meci nebun, care merita urmărit a fost Portugalia 3-3 Spania, un meci cu un hattrick pentru Ronaldo, iar de partea cealaltă o dublă pentru Costa și un gol al fundașului Nacho de la Real Madrid.

 

Iar o surpriză putem considera egalul făcut de Argentina împotriva Islandezilor, scor 1-1, meci în care Messi a avut nu mai puțin de 11 șuturi spre poarta nordicilor, dar și un penalty ratat de acesta. O altă surpriză poate fii și înfrângerea Marocului în fața Iranului, 0-1, cu un gol marcat de aceștia în prelungiri.

 

Grupa A:
14 iunie, ora 18:00 Rusia – Arabia Saudită 5-0.
15 iunie, ora 15:00 Egipt – Uruguay 0-1.19 iunie, ora 21:00 Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 18:00 Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 17:00 Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 17:00 Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

 

Grupa B:
15 iunie, ora 18:00 Maroc – Iran 0-1.
15 iunie, ora 21:00 Portugalia – Spania 3-3.
20 iunie, ora 15:00 Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 21:00 Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 21:00 Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 21:00 Iran – Portugalia (Saransk)

 

Grupa C:
16 iunie, ora 13:00 Franța – Australia 2-1.
16 iunie, ora 19:00 Peru – Danemarca 0-1.
21 iunie, ora 15:00 Franța – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 18:00 Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 17:00 Danemarca – Franța (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 17:00 Australia – Peru (Soci)

 

Grupa D:
16 iunie, ora 16:00 Argentina – Islanda 1-1.
16 iunie, ora 22:00 Croația – Nigeria 2-0.
21 iunie, ora 21:00 Argentina – Croația (Novgorod)
22 iunie, ora 18:00 Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 21:00 Islanda – Croația (Rostov)
26 iunie, ora 21:00 Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

 

 

Grupa E:
17 iunie, ora 15:00 Costa Rica – Serbia (Samara)
17 iunie, ora 21:00 Brazilia – Elveția (Rostov)
22 iunie, ora 15:00 Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 21:00 Serbia – Elveția (Kalinigrad)
27 iunie, ora 21:00 Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 21:00 Elveția – Costa Rica (Novgorod)

 

Grupa F:
17 iunie, ora 18:00 Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 15:00 Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 18:00 Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 21:00 Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 17:00 Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 17:00 Coreea de Sud – Germania (Kazan)

 

Grupa G:
18 iunie, ora 18:00 Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 21:00 Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 15:00 Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 15:00 Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 21:00 Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 21:00 Panama – Tunisia (Saransk)

 

Grupa H:
19 iunie, ora 15:00 Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 18:00 Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 18:00 Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 21:00 Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 17:00 Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 17:00 Japonia – Polonia (Samara)

 

Optimile de finală – Campionatul Mondial din Rusia:

30 iunie, ora 16:00 (optimi1) 1C – 2D (Kazan)
30 iunie, ora 20:00 (optimi2) 1A – 2B (Soci)
1 iulie, ora 16:00 (optimi3) 1B – 2A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 20:00 (optimi4) 1D – 2C (Nijni Novgorod)
2 iulie, ora 16:00 (optimi5) 1E – 2F (Samara)
2 iulie, ora 20:00 (optimi6) 1G – 2H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 16:00 (optimi7) 1F – 2E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 20:00 (optimi8) 1H – 2G (Moscova, Spartak)

 

Sferturi de finală – Campionatul Mondial din Rusia:

6 iulie, ora 16:00 (sfertul 1): câștigătoare optimi1 – câștigătoare optimi2 (Nijni Novgorod)
6 iulie, ora 20:00 (sfertul 2): câștigătoare optimi5 – câștigătoare optimi6 (Kazan)
7 iulie, ora 16:00 (sfertul 3): câștigătoare optimi7 – câștigătoare optimi8 (Samara)
7 iulie, ora 20:00 (sfertul 4): câștigătoare optimi3 – câștigătoare optimi4 (Soci)

 

Semifinale – Campionatul Mondial din Rusia:

10 iulie, ora 20:00 (semifinala 1): câștigătoare sfert 1 – câștigătoare sfert 2 (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 20:00 (semifinala 2): câștigătoare sfert 3 – câștigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)

 

Finala mică – Campionatul Mondial din Rusia:

14 iulie, ora 16:00 Învinsele din semifinalele 1 și 2 (Sankt Petersburg)

 

FINALA MARE – Campionatul Mondial din Rusia:

15 iulie, ora 17:00 Învingătoarele din semifinalele 1 și 2 (Lujniki, Moscova)

 

 

 

 

- Advertisment -spot_img

Cele mai populare

Comentarii recente