vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportNationalPușcaș a debutat în Serie A

Pușcaș a debutat în Serie A

puscasSassuolo – Inter 3-1. Acesta este meciul în care atacantul oaspeților, George Pușcaș, și-a făcut debutul pe prima scenă a fotbalului italian. Românul de 18 ani i-a luat locul în minutul 78 lui Rodrigo Palacio.

Atacantul a avut o mare ocazie de a marca, la prima acțiune în Serie A, când scorul era 2-0 pentru gazde. A scăpat pe partea stângă, l-a driblat scurt pe Terranova și a șutat din unghi, dar mingea a fost respinsă de portarul gazdelor, Consigli.

Pușcaș jucase primele minute pentru echipa mare a Interului în meciul din „optimile” Cupei Italiei cu Sampdoria. Atunci a intrat în minutul 89, în locul argentinianului Mauro Icardi.

Pușcaș a mai evoluat pentru echipa mare a Interului în amicalul cu PSG, de la sfârșitul anului trecut, însă împotriva Sampdoriei a avut loc debutul oficial în trupa lui Mancini.