miercuri, mai 15, 2024
AcasăSportInternationalReal Madrid își păstrează locul de lider în La Liga

Real Madrid își păstrează locul de lider în La Liga

real_madrid_baleDuminică, la ora prânzului, Real Madrid a primit vizita celor de la Leganes, o echipă nou promovată în La Liga, meci câștigat de echipa madrileană cu scorul de 3 la 0, reușind astfel să își consolideze poziția de lider și să astepte disputarea derby-ului dintre Sevilla și Barcalona disputat tot dumincă seară.

Meciul a fost unul bun pentru Real Madrid, oaspeții nereușind să pună multă presiune pe formația antrenată de la Zinedine Zidane, golurile fiind marcate de Gareth Bale (min. 38 și 45+1) și Alvaro Morata (min. 76).

A fost nouă partidă ștearsă pentru Ronaldo, superstarul Madridului și al Portugaliei, nereușind nici în această partidă să își treacă numele pe lista marcatorilor.

Portughezul a ajuns la cinci partide consecutive fără gol înscris pe Santiago Bernabeu, o contraperformanță pe care nu a mai înregistrat-o de când evoluează în capitala Spaniei.

Acesta a fost egalat în topul marcatorilor de Gareth Bale, care cu dubla de duminică a ajuns la șapte reușite în sezonul stagional, fiind depășit de Alvarot Morata, care are opt reușite în acest sezon.

ECHIPELE:

Real Madrid (4-3-3): Navas – Carvajal, Varane, Nacho, Marcelo – Kroos, Kovacic (Modric ’62), Isco (James ’68) – Ronaldo, Bale, Morata

Antrenor: Zinedine Zidane

Leganes (4-3-3): Serantes – Bustinza, Mantovani, Insua, Diego Rico – U. Lopez, Alberto, Ruben Perez (Luciano ’68) – Machis (Omar ’55), Gabriel, Szymanowski

Antrenor: Asier Garitano

Viitoarea adversară a Realul din campionat, Atletico Madrid, pe care o va întâlni după această pauză datorată meciurilor naționalelor, a pierdut sâmbătă în campionat împotriva celor de la Real Sociedat cu 2 la 0.

Zurutuza a pus primul la grea încercare defensiva lui Simeone. Au urmat două ratari uriașe ale oaspeților. Saul nu l-a putut învinge pe Rulli din poziție ideală pentru ca, două minute mai târziu, bara să se opună la execuția lui Gameiro.

Cu trei victorii la rând pe teren propriu, Real Sociedad a deschis scorul în repriza secundă. Vela a înscris din penalty și și-a păstrat procentajul maxim de la 11 metri în Primera – 9 goluri din 9 încercări

Gazdele au mai primit un penalty, cu un sfert de oră înainte de final. Willian Jose a dublat avantajul echipei lui Eusebio Sancristan. Starul lui Atletico, Griezmann, putea reduce din diferență pe final, însă Rulli a intervenit spectaculos și Sociedad s-a impus cu 2-0.

Madrilenii au suferit a doua înfrângere consecutivă în deplasare, după 0-1 cu Sevilla.

ECHIPELE:

Sociedad: Rulli – Carlos Martinez, Raul Navas, Mikel, Yuri – Xabi Prieto (Canales, 73), Illarra, Zurutuza – Carlos Vela (David Concha, 82), Willian Jose, Oyarzabal

Antrenor: Eusebio Sacristan

Atletico: Oblak – Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis – Saul (Correa, 60), Gabi (Thomas, 73), Koke, Carrasco – Gameiro (Fernando Torres, 67), Griezmann

Antrenor:Diego Simeone