vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportNationalRomania a zdrobit Ungaria

Romania a zdrobit Ungaria

Vineri seara, incepand de la ora 21:00, Romania a disputat o noua partida din cadrul grupei de calificare la Campionatul Mondial din Brazilia. Romania a jucat impotriva vecinilor maghiari si au invis cu scorul de 3 la 0, scor de neprezentare.

Ai nostri a inceput bine partida impotriva maghiarilor, iar in minutul 2 Marica fura o mingea fundasilor adversi,  sprinteaza spre poarta si finalizeaza cu un sut plasat pe coltul scurt. Crainicul Arenei Nationale a facut apel, in minutul 9, la suporterii romani sa nu mai arunce cu petarde si artificii pentru ca ne suspenda UEFA. Dupa un minut, crainicul s-a corectat si a spus FIFA. In minutul 31 acelas Marica ii paseaza la Pintilii, care suteaza direct sub bara, un gol superb. Dupa doar 34 de minute de joc, antrenorul oaspetilor a efectuat prima schimbare, la schimbat pe Iese Korcsmár, cu Hajnal. Prima repriza s-a terminat 2 la 0 pentru Romania.

Reprzia secunda a inceput cu un cartonas galben pentru Bourceanu,  cartonas care il suspenda pe mijlocasul stelisti pentru partida de marti, impotriva Turciei. A urmat apoi un moment mai bun al unguriilor, acestia insa nereusind sa isi creeze vreo ocazie importanta. In minutul 69 Bogdan Stancu  scapa singur cu portarul advers, insa acesta reuseste sa respinge sutul atacantului roman in corner, un minut mai tarziu, noul intrat , Adi Popa, scapa si el singur cu goalkeeperul maghiar, insa Bogdan il blocheaza bine pe stelist. In minutul 88 Cristi Tanase a marcat pentru 3 la 0 cu un sut plasat.

ROMANIA: Tatarusanu – Matel, Goian, Chiriches, Rat – Bourceanu, Pintilii – Torje, Maxim, B. Stancu – Marica.

Rezerve: Lobont, Luchin, Papp, Ad. Popa, Tanase, Hoban, Gh. Bucur, Latovlevici, Alexe, D. Grigore, S. Lung

UNGARIA: Bogdán – Vanczák, Guzmics, Lipták, Kádár – Koman, Korcsmár, Varga, Dzsudzsák – Böde – Szalai

Rezerve: Kiraly, Hajnal, Laczko, Szakaly, Lovrencsics, Elek, Nemeth, Fiola, Gyomber, Szabics, Megyeri

Arbitru: Undiano Mallenco. Asistenți: Roberto Del Palomar, Pau Devis. Rezervă: Carlos Gomez (toți Spania). Observatori: Mike Foster (Anglia, pentru joc), Alfredo Trentalange (Italia, pentru arbitri)

Schimbari:

• Romania: min. 58 Iese Torje, intra Tanase/min. 64 Iese Maxim, intra Ad. Popa/min. 79 Iese Marica, intra Hoban
  • Ungaria: min. 34 Iese Korcsmár, intra Hajnal/ min. 67 Iese Varge, intra Lovrencsic/ min. 86 Iese Koman, intra Szabics