joi, martie 28, 2024
AcasăSportNationalRomânia învinge dramatic Bosnia, 67-65

România învinge dramatic Bosnia, 67-65

romania-bosnia-baschetEchipa feminină de baschet a României a învins formația Bosniei-Herțegovina cu scorul de 67-65 (27-17, 18-14, 7-14, 15-20), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, la debutul în Grupa H a preliminariilor Eurobasket 2017.

Naționala noastră a dominat prima jumătate a meciului și avea la pauză un avantaj de 14 puncte, 45-31. Oaspetele au început apoi o cursă de recuperare și s-au apropiat pas cu pas pe tabela de marcaj, scorul devenind egal, 56-56, cu 4 minute și 44 de secunde înainte de final, după nouă puncte consecutive înscrise de bosniace.

Tricolorele și-au regăsit concentrarea și au trecut din nou în avantaj într-un final dramatic, ajungând la 66-61, cu 12 secunde rămase de joc, iar apoi au câștigat cu 67-65.

Gabriela Mărginean a fost cea mai bună jucătoare a echipei noastre, cu 21 puncte, 7 recuperări și 2 pase decisive.

Sătmăreanca Claudia Pop a reușit un double-double cu 10 puncte marcate și 11 recuperări în vreme ce a doua reprezentantă a Sătmarului din lot, Andreea Olah nu a fost folosită de antrenorul Popov.