New York City
joi, iulie 7, 2022
AcasăSportNationalRomania NEPUTINCIOASA in fata Slovaciei

Romania NEPUTINCIOASA in fata Slovaciei

La meciul cu numărul 84 al lui Victor Pițurca în postura de selecționer al Romaniei, echipa națională a remizat în amicalul cu Slovacia, de pe Arena Naționala, scor 1-1.Cele doua goluri au fost marcate de jucatori care evoluează în campionatul Turciei: Bogdan Stancu (44), respectiv Stanislav Sestak (53).

Romania a facut o prima repriza buna, cu multe actiuni la poarta adversa, la majoritatea din ele fiind implicat si fostul dinamovist, Gabriel Torje, care a si reusit sa marcheze in minutul 22, golul fiind insa anulat pe motiv de offsaid. Insa si slovacii au avut fost periculosi, Sestak, cel care avea sa inscrie si golul egalizator, a reusit sa treaca de doua ori de Latovlevici. In minutul 44 Bogdan Stancu inscrie din doi metri, dupa o centrare venita de la acelas Torje. Acesta avea sa fie si scorul de la pauza.

A doua repriza a fost mai stearsa, singura ocazie notabila a Romaniei fiind un sut a lui Gicu Grozav pe langa poarta adversa. In minutul 56, slovacul Sestak mai trece inca odata de Latovlevici, si stabileste scorul final, 1-1.