luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportNationalRomânia U21 cu Adi Rus în teren victorie dramatică în Portugalia

România U21 cu Adi Rus în teren victorie dramatică în Portugalia

Naționala mică a României  a învins în “derby-ul” grupei Portugalia cu scorul de 2 la 1, după ce a condus cu 2 la 0. Pe finalul meciului, tricolorii junior au jucat cu doi jucători mai puțin după ce Nedelcearu și Ivan au fost eliminați pentru cumul de cartonașe.

Mirel Rădoi a câștigat la primul meci ca selecționer la naționala mica și a debutat cu victorie.

Gazdele au început mai bine meciul, și l-au pus în dificultate în câteva rânduri pe portarul roman Vlad, dar acesta a fost într-o seară de zile mari. Apoi a urmat și ofensiva tricolorilor, însă fără rezultat pe tabelă până la pauză.

În minutul 52 Cicâldău trage perfect pe colțul scurt și deschide scorul! Echipa lui Rădoi, aproape de turneul final. Câteva minute mai târziu, o pasăgenială a lui Man care il lasa pe Ivan singur cu portarul. România face rapid 2-0.

Cu 20 de minute înainte de final, Nedelcearu vede al doilea galben și este eliminat. Șapte minute mai târziu, Rădoi decide să îl introducă pe fundașul sătmărean Adrian Rus pentru a reface defensiva.

În minutul 84 lusitanii înscriu printr-o lovitură de cap, în urma unui corner. Greșeala mare de marcaj.

În doar 2 minute, Andrei Ivan vede două galbene și este trimis și el la cabine. Arbitrul meciului prelungește jocul cu 9 minute.

În minutul 98 Boboc comite penalty, care din fericire este apărat de Vlad și meciul se încheie 2 la 1 pentru România.