luni, mai 6, 2024
AcasăSportNationalRomânul Nicolae Stanciu este jucătorul săptămânii în Europa League

Românul Nicolae Stanciu este jucătorul săptămânii în Europa League

Mijlocașul român, Nicolae Stanciu a jucat la mijlocul săptămânii trecute în Europa League pentru echipa sa împotriva celor de la Apoel Nicosia, reușind să înscrie un gol și să fie declarat jucătorul săptămânii, însă se pare că nu a fost destul pentru ca acesta să revină în primul 11 în campionat pentru Anderlecht.

Mijlocașul român a marcat golul prin care vicecampioana Belgiei a câștigat cu 1-0 în Cipru, luând o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală ale UEL.Cu toate acestea, fostul stelist nu va fi titular în meciul de campionat cu Waasland-Beveren, care se va disputa duminică, de la ora 15:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

Presa belgiană scrie că antrenorul Rene Weiler îl va lăsa din nou pe bancă pe fotbalistul de 23 de ani, preferând să mizeze în continuare pe căpitanul Sofiane Hanni și pe Massimo Bruno. În schimb, Alex Chipciu pare să fie sigur de locul său în primul 11.

În ultimele patru meciuri de campionat, Stanciu a fost folosit doar 5 minute, în finalul partidei de pe teren propriu cu Genk. Românul nu a mai fost titular din 3 februarie, împotriva lui Lokeren.

În acest sezon, Nicolae Stanciu a marcat 4 goluri în campionatul Belgiei și tot atâtea în Europa League.