joi, mai 2, 2024
AcasăSportInternationalRosberg a câștigat marele premiu al Australiei

Rosberg a câștigat marele premiu al Australiei

epa04127509 German Formula One driver Nico Rosberg of Mercedes AMG GP celebrates on the podium after winning the Australian Formula One Grand Prix at the Albert Park circuit in Melbourne, Australia, 16 March 2014.  EPA/SRDJAN SUKI

Nico Rosberg a câștigat, prima etapă a noului sezon de Formula 1. Plecat al doilea de pe grila de start, pilotul germanul s-a impus, în fața coechipierului său de la Mercedes, Lewis Hamilton.

Deși a plecat din pole-position, Lewis Hamilton, campionul mondial en-titre a sosit al doilea, după ce s-a impus la în duelul cu neamțul Sebastian Vettel de la Ferrari. Vettel a fost la un pas de a pierde și podiumul după ce, cu două tururi înainte de final, a frânat violent și a ieșit pentru câteva sute de metri în decor.

Cursa de la Melbourne nu a fost lipsită de incidente. Spaniolul Fernando Alonso a scăpat nevătămat, după un accident, în turul 18, când a încercat să-l depășească pe Esteban Gutierrez însă a acroșat monopostului pilotului de la Haas. Roata din față dreapta a lui Alonso a fost smulsă, iar McLaren-ul său s-a izbit de parapeții de protecție.

„Am vrut să ies cât mai repede din mașină pentru că știam că mama se uită la cursă de acasă și n-am vrut să stea cu grijă” a spus la finalul cursei pilotul spaniel de la Mc Laren.

Pilotul de la McLaren a mers pe picioarele lui la ambulanță și și-a salutat fanii, indicând că nu este rănit. Alonso a fost transportat la spital pentru mai multe teste și a fost lăsat să plece după ce medicii s-au asigurat că e în regulă.