vineri, martie 29, 2024
AcasăSportInternationalRosberg, învingător în MP de la Abu Dhabi. Hamilton campion mondial

Rosberg, învingător în MP de la Abu Dhabi. Hamilton campion mondial

lewisPilotul german Nico Rosberg a câștigat a treia cursă la rând, Abu Dhabi Grand Prix, ultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, urmat de coechipierul său de la Mercedes, britanicul Lewis Hamilton, câștigătorul actualei ediții a competiției, și de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari, în direct la Dolce Sport.

Pe locul al patrulea s-a clasat un alt pilot de la Ferrari, germanul Sebastian Vettel. Mexicanul Sergio Perez de la Force India a fost al cincilea, în timp ce australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull a trecut linia de sosire al șaselea. Pe locurile 7-10 s-a clasat, în ordine, germanul Nico Hulkenberg (Force India), brazilianul Felipe Massa (Williams), francezul Romain Grosjean (Lotus) și rusul Daniel Kviat (Red Bull).

Campionii mondiali, stabiliți de mai multe etape, sunt Lewis Hamilton la piloți și Mercedes la constructori.

Este cel de-al treilea campionat câștigat de britanicul Lewis Hamilton. Precedentele fiind căștigate în 2008 când concura pentru Vodafone McLaren Mercedes și în 2014 când concura tot cu actuală echipă Mercedes AMG Petronas F1 Team. În acest sezon, britanicul și-a asigurat titlul încă cu trei curse înainte de final, când a câștigat MP al Statelor Unite. Lewis și-a adjudecat titlul de campion și datorită celor 10 victorii din 19 posibile în 2015.

Competiția se va relua la 20 martie 2016, cu Marele Premiu al Australiei.