vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportSimona Halep a câștigat turneul de la Roma

Simona Halep a câștigat turneul de la Roma

Simona Halep și Karolina Pliskova au disputat al doilea meci direct dintr-o finală din circuitul WTA la Roma, luni, de la 15:30. Românca noastră a câștigat finala dupa 2 seturi ( 6-0 și 2-1), după ce adversara sa, Karolina Pliskova, campionana en-titre, s-a accidentat.

Simona Halep (numărul 2 mondial) a fost aproape de o accidentare în game-ul secund al finalei turneului WTA de la Roma, contra Karolinei Pliskova. Din fericire, sportiva noastră s-a ridicat rapid și a continuat jocul.

Cele două finaliste de la Roma au mai jucat o partidă cu trofeul pe masa, în 2015, în Dubai, iar atunci Simona a reușit să se impună în minimum de seturi, 6-4, 7-6(4).

„Favorita numărul 1, Simona Halep, şi deţinătoarea trofeului, Karolina Pliskova, se întâlnesc într-un blockbuster pentru titlul turneului de la Roma. Va fi cea de-a 12-a întâlnire între cele două foste număr 1 mondial. Halep conduce cu 7-4 la directe, însă Pliskova a câştigat ultima confruntare. Sportivele şi-au împărţit victoriile în cele două partide disputate pe zgură: Halep a câştigat duelul din semifi nale, de la Roland Garros, din 2017, în timp ce Pliskova a răzbunat eşecul în sferturile de la Madrid, în 2018.”, au scris cei de la WTA.

„Numărul 2 WTA, Simona Halep, este în cursa pentru cel de-al 22-lea titlu WTA al carierei, la simplu, şi al treilea al sezonului. Halep are o serie de 13 victorii consecutive, după ce a trecut şi de Garbine Muguruza. S-a impus în turneele de la Dubai şi de la Praga. Halep a câştigat 8 titluri WTA pe zgură, între care şi primul ei Grand Slam – Roland Garros 2018. Favorita numărul 1 este în căutarea primului său titlu la Roma şi se află la a 3-a finală. Simona Halep a ajuns cel puţin în sferturi în toate cele 5 întreceri la care a participat în acest sezon. Meciul cu Pliskova va fi primul în faţa unei adversare din TOP 5 în 2020.”, au continuat cei de la WTA.