vineri, aprilie 19, 2024
AcasăSportNationalSimona Halep rămâne în istoria Roland Garros

Simona Halep rămâne în istoria Roland Garros

Simona Halep a părăsit turneul Roland Garros încă din faza sferturilor de finală, dar se mândreşte cu o performanţă unică, începând cu 2000. Românca este singura sportivă din circuitul WTA care a câştigat Marele Şlem din capitala Franţei, atât la juniori, cât şi la profesionişti.

În 2008, numele Simona Halep ieşea pentru prima dată în prim-planul tenisului mondial. Se impunea în întrecerea junioarelor, după o finală jucată în faţa unei alte sportive din România, Ana Bogdan, cu scorul de 6-4; 6-7(3); 6-2. Ulterior au urmat perfomanţele foarte bune de la profesionişti, care au fost încununate de trofeul cucerit anul trecut la Roland Garros, după o finală dramatică împotriva lui Sloane Stephens, 3-6; 6-4; 6-1.

În acest an, Marele Şlem din Franţa a fost câştigat de Ashleigh Barty după ce a dispus în ultimul act cu 6-1, 6-3, în 70 de minute, de Marketa Vondrousova.

18 trofee a cucerit Simona Halep la profesionişti. A jucat 4 finale de Mare Şlem (3 la Roland Garros şi una la Australian Open).

Rezultatele surprinzătoare din proba feminină de simplu de la Roland Garros duc la schimbări importante de luni, în clasamentul WTA. Mai exact, în ierarhie, singurele sportive care îşi vor păstra locul sunt Naomi Osaka (Japonia; locul 1) şi Kiki Bertens (Olanda; locul 4).

Cel mai mult are de pierdut Serena Williams. Sportiva din SUA, aflată în acest moment pe locul 10, coboară o poziţie şi iese din topul celor mai bune jucătoare. Simona Halep a fost eliminată în sferturile turneului de la Paris şi se va afla de luni pe locul 8 în clasament. Ea coboară nu mai puţin de 5 locuri, înaintea Marelui Şlem fiind pe poziţia a 3-a.