marți, aprilie 23, 2024
AcasăSportNationalSteaua a câștigat prima bătălie cu Astra

Steaua a câștigat prima bătălie cu Astra

Campioana în exercițiu a provocat primul eșec al grupării din Giurgiu din ultimele nouă meciuri în Liga 1.

Steaua s-a impus cu scorul de 3-1, pe Național Arena, după un meci pe care l-a controlat în mare parte. Adi Popa a deschis scorul după un sfert de oră de joc, în urma unei erori uriașe a lui Junior Morais, care i-a „pasat decisiv” mijlocașului gazdelor.

După câteva ratări de ambele părți, Astra a arătat că nu a ajuns lider în România din întâmplare, iar vedeta Constantin Budescu l-a învins pe Ciprian Tătărușanu cu un șut perfect de la marginea careului.Cu un sfert de oră înaintea ultimului fluier al partidei, Florin Gardoș a marcat pentru 2-1, iar câteva minute mai târziu, italianul Federico Piovaccari a stabilit scorul final. Meciul s-a încheiat cu două cartonașe roșii, primte de Mihai Pintilii (Steaua) și William Amorim (Astra).