marți, aprilie 30, 2024
AcasăSportNationalSteaua a umilit Pandurii cu 6 la 0

Steaua a umilit Pandurii cu 6 la 0

Repetiție perfectă pentru Steaua înaintea meciului cu Ludogorets, din play-off-ul UEFA Champions League! Roș-albaștrii au invins Pandurii cu 6-0, toate golurile fiind marcate de Claudiu Keșeru.
Atacantul campioanei a deschis scorul din centrarea debutantuluiLuchin. Peste alte 3 minute, orădeanul a punctat din nou, de această dată dintr-o lovitură de pedeapsă. Keșeru și-a completat apoi hattrick-ul, reușit în doar 10 minute.
Minutul 64 a adus o centrare de geniu a lui Sânmărtean și o finalizare pe măsură a golgheterului stelist. A 5-a reușită a fost un cadou din partea lui Chipciu, cu cinci minute înainte de finalul partidei de pe Ghencea, jucată fără spectatori.
A mai fost timp și pentru golul 6, care i-a făcut loc lui Keșeru în istoria campionatului. Antrenorul vârfului stelist, Costel Gâlcă, a înscris de cinci ori în urmă cu 20 de ani, pe 17 septembrie 1994, într-o victorie a roș-albaștrilor cu FC Brașov, scor 5-0.
Pandurii a avut din nou o evoluție extrem de modestă, rămâne fără victorie în acest sezon din Liga 1, iar Petre Grigoraș ar putea fi demis dacă nu va izbuti să câștige nici etapa viitoare, când formația din Târgu Jiu are meci cu Viitorul.

Keseru al șaselea jucător care înscrie șase goluri într-un meci

Claudiu Keșeru a făcut un meci senzațional cu Pandurii și a punctat de șase ori în poarta lui Răzvan Stanca. Atacantul Stelei intră, astfel, în istoria fotbalului românesc și calcă pe urmele lui Gică Hagi sau Claudiu Vaișcovici.
Primul fotbalist care a realizat o astfel de performanță este timișoreanul Arpad Thierjung, într-un meci Chinezul – CAO Oradea (7-3), jucat pe 19 septembrie 1937, conform site-ului oficial al LPF. De altfel, la finalul sezonului 1937-1938, Thierjung a ieșit și golgheterul campionatului.
Ultimul jucător care a marcat de șase ori într-o singură partidă, până la reușitele lui Keșeru cu Pandurii, este Marian Popa. Pe 9 iunie 1993, jucătorul Farului a bătut-o de unul singur pe Oțelul, la Constanța, într-un meci încheiat cu scorul de 6-3 pentru gazde.