marți, aprilie 16, 2024
AcasăSportNationalSteaua, blocata de Legia

Steaua, blocata de Legia

Campioana României a obținut doar un 1-1 pe teren propriu cu gruparea din Varșovia.Steaua a controlat prima repriză, Piovaccari fiind omul din centrul atenției. După o ratare uriașă la poarta lui Kuciak, italianul a reușit să îl învingă pe fostul goalkeeper de la FC Vaslui cu un lob superb, în minutul 34.

”Roș-albalștrii” au controlat primele 45 de minute, punând un pressing ucigător pe adversari. În partea secundă, steliștii au părut mulțumiți cu scorul de pe tabelă, și s-au retras în defensivă.
Decizia nu a fost una inspirată, Kosecki egalând în minutul 52, după o eroare a defensivei române. Cu toate că deținătoarea titlului din Liga 1 a atacat până la final, scorul a rămas neschimbat.

Polonezii au prima șansă la calificare înaintea returului de săptămâna viitoare, Steaua fiind obligată să înscrie la Varșovia.

”Nu e o dramă. Trebuie să fim concentrați și să ne facem jocul pe teren, indiferent de ce se va întâmpla în tribune. E bine că s-a întâmplat așa. Jucătorii trebuie să fie conștienți de ce îi așteaptă acolo. Nu am avut aceeași atitudine ca în meciul cu CFR, nu am mai profitat de ocazii”, a spus Laurențiu Reghecampf, după meci.

”Ne-am creat foarte multe ocazii. Am spus înainte de meci că vom întâlni o echipă foarte bună. Din păcate am avut trei șanse imense, unul contra unul și nu am reușit să marcăm”, a completat tehnicianul Stelei.