joi, martie 28, 2024
AcasăSportNationalTurcia a învins România cu scorul de 2 la 0

Turcia a învins România cu scorul de 2 la 0

Tricolorii au primit o lovitură serioasă în cursa pentru calificarea la CM 2014.

Turcia a câștigat cu 2-0 la București, după un meci pe care l-a controlat în mare parte, răzbunând eșecul (0-1) suferit la Istanbul. Burak Yilmaz a deschis scorul la mijlocul primei reprize, printr-o lovitură de cap perfect plasată pe lângă Tătărușanu.
Oaspeții îl mai puseseră de câteva ori la încercare pe portarul Stelei, însă acesta a reușit să corecteze erorile făcute în defensivă, în special de Chiricheș, care a făcut un meci foarte slab.

Tricolorii au ratat și ei câteva ocazii bune de a marca. Tănase a încercat un lob peste Volkan, însă mingea a lovit ”transversala”. În repriza secundă, Adi Popa a lovit și el bara, cu un șut ”din prima”. Goian a irosit ultima mare ocazie a României, trimițând puternic, cu capul, în brațele portarului turc.

Scorul final a fost stabilit de Mevlut Erdinc. Această reușită ar putea cântări mult în ierarhia finală a grupei.