joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportInternationalZlatan Ibrahimovic a înscris primul gol pentru Milan

Zlatan Ibrahimovic a înscris primul gol pentru Milan

A.C. Milan a învins sâmbătă cu scorul de 2 la 0 pe formația Cagliari, meci în care Rafael Leao a deschis scorul în chiar primele minute ale reprizei a doua, iar golul de 2 la 0 a fost marcat de noua achiziție a milanezilor, suedezul Zlatan Ibrahimovic. Acesta s-a transferat în această iarnă la italieni și se pare că a avut nevoie de doar 100 de minute pentru a înscrie primul gol de la revenire.

Ibrahimovic a majorat diferența în minutul 64, și a mai trimis odată mingea în poartă, dar reușita a fost anulată pentru offside. S-a terminat 2-0 pentru Milan, prima victorie după trei etape fără gol marcat.

Suporterii milanezi abia au așteptat primul gol al suedezului, aceștia s-au dezlănțuit pe internet unde au avut diferite reacții, una dintre ele făcând aluzie la colegul său din atac, Piatek „deja a înscris mai mult decât Piatek din acțiune”.

Alt suporter amintește preformanța reușită de Zlatan, care a marcat în fiecare dintre ultimele 4 decenii. Astfel, acesta a postat un colaj de 4 imagini sugestive, cu atacantul în tricourile celor de la Malmo, Ajax, PSG și Milan, cu anii 1990, 2000, 2010, respectiv 2020.

Un milanez a postat o fotografie cu chipul lui Zlatan în „rolul” lui Iisus Hristos, în timp ce altul a descris și mai plastic revenirea lui „Ibra” la Milan, după ce a pus o poză cu statuia lui Iisus Hristos, din Rio di Janeiro, alături de textul: „Cagliari, 11 ianuarie 2020. Ibra s-a întors!”

Până și colegul lui Zlatan de la Milan, Theo Hernandez, cel carea i-a pasat la gol, a postat pe rețelele de socializare: „Îi mulțumesc lui Dumnezeu că ne-a ajutat să câștigăm astăzi”, alături de o poză în care se bucură alături de Zlatan Ibrahimovic