sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăLocaleStiri Satu MareAtletul Costică Mureșan a cucerit bronzul la Campionatul Național de probe combinate

Atletul sătmărean Costică Mureșan (CSU CSM Oradea, antrenor Virgil Preda) a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național de probe combinate pentru seniori, tineret, juniori I, II și III, desfășurat la București.

Sportivul sătmărean stabilit în Oradea a participat la proba de heptatlon, unde a realizat un total de 4.294 de puncte, cu care a reușit să urce pe podium la tineret, clasându-se totodată pe locul 4 la seniori.

Punctajul său la acest concurs constituie un nou record personal. Costică Mureșan a obținut următoarele rezultate: 7,60’’ la 60 metri plat, 6,20 metri la săritura în lungime, 10,70 metri la aruncarea greutății, 1,88 metri la săritura în înălțime, 9,21’’ la 60 metri garduri, 3,50 metri la săritura cu prăjina și 3’ 09’’ la 1.000 metri. De notat faptul că atletul orădean a realizat noi recorduri personale la șase din cele șapte probe ale heptatlonului. Ca urmare a acestui rezultat, Costică Mureșan a fost selectat la lotul național care se pregătește pentru Cupa Europei la decatlon.