joi, aprilie 18, 2024
AcasăSportInternationalBarcalona câștigat titlul în ultima etapă în detrimentrul celor de la Real...

Barcalona câștigat titlul în ultima etapă în detrimentrul celor de la Real Madrid

16590001_1448131510162_71_20_2_graFC Barcelona a câștigat, sâmbătă, meciul din deplasare cu Granada, scor 3-0, și a cucerit al 24-lea titlu de campioană a Spaniei, după ce a încheiat sezonul cu un punct mai mult decât rivala Real Madrid.

Luis Suarez a semnat toate reușitele catalanilor, în minutele 22, 38 și 86. Uruguayanul este golgheterul campionatului Spaniei, cu 40 de goluri. Barcelona încheie sezonul cu 91 de puncte și 112 goluri marcate în 38 de partide.

Barcelona era campioana en-titre și va disputa finala Cupei Spaniei în acest sezon (pe 22 mai cu Sevilla), dar nu poate fi trecută cu vederea eliminarea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor (cu Atletico Madrid).

Real Madrid a încheiat sezonul pe locul 2, cu 90 de puncte. În ultima etapă, madrilenii s-au impus în deplasare cu Deportivo la Coruna, scor 2-0, după dubla lui Cristiano Ronaldo (în minutele 7 și 25).

Formația antrenată de Zinedine Zidane va disputa finala Ligii Campionilor, pe 28 mai, la Milano, cu Atletico Madrid.