vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportNationalIrina Begu a pierdut în fața Serenei Williams și a fost eliminată...

Irina Begu a pierdut în fața Serenei Williams și a fost eliminată în semifinalele turneului de tenis de la Roma

beguuuuuuuuuuuuuuuuuuuuJucătoarea de tenis Irina Begu (locul 35 în clasamentul mondial) a pierdut, sâmbătă, meciul cu sportiva americană Serena Williams (poziția 1 WTA), scor 4-6, 1-6, în semifinalele turneului WTA Premier 5 de la Roma, disputat pe zgură și dotat cu premii totale în valoare de 2.399.000 de euro. Partida a durat o oră și 27 de minute. Românca a impresionat în primul set, în care a împins-o la maximum pe Serena, cu un tenis extrem de elaborat. Actul doi a fost dominat însă de americancă, deși Irina îl începuse cu break.

Pe durata meciului, Irina nu a servit niciun as și a comis trei duble greșeli. Procentajul primului serviciu a fost bun (67%), dar românca a avut cifre slabe de concretizare atât la primul serviciu (40%), cât și pe serviciul 2 (44%). Begu și-a pierdut de 6 ori serviciul și a reușit doar 3 break-uri.

A fost prima întâlnire directă dintre sportiva din SUA și cea din România. Pentru parcursul foarte bun de la Roma, Irina Begu va primi 350 de puncte în clasamentul WTA și un cec în valoare de 107.860 de euro.

După ce a reușit să atingă prima semifinala Premier 5 a carierei, Irina Begu (25 de ani) va intra în Top 30 WTA începând de luni. Mai exact, românca va urca șapte poziții, până pe locul 28. Irina are un sezon foarte bun pe zgură, cu sferturi de finală la Charleston și Madrid.

Cealaltă semifinală a turneului WTA de la Roma a fost câștigată de Madison Keys (SUA, 24 WTA): 7-6, 6-4 cu Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA).

Tot sâmbătă, Irina Begu va evolua și în proba de dublu, alături de Monica Niculescu. Cele două jucătoare din România vor întâlni perechea Martina Hingis/Sania Mirza (Elveția/India), în semifinalele turneului. Hingis și Mirza sunt principalele favorite la câștigarea trofeului și ocupă locul 1 în clasamentul WTA la dublu.

Sursa:mediafax.ro