vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportLocalBicfalvi a câștigat titlul de golgheter în Ucraina

Bicfalvi a câștigat titlul de golgheter în Ucraina

bicfrCareianul Eric Bicfalvi a câștigat titlul de golgheter în campionatul Ucrainei, cu 17 goluri. Mijlocașul român împarte primul loc în clasamentul marcatorilor cu unul dintre elevii lui lui Mircea Lucescu, brazilianul Alex Teixeira.

Fostul stelist a marcat și în ultima etapă a campionatului, vineri, cu Metalurg Donețk, într-o partidă încheiată nedecis, scor 1-1. Doar patru dintre cele 17 goluri reușite de internaționalul român au venit din penalty. De cealaltă parte, jucătorul sud-american a reușit să înscrie în partida pe care Șahtior Donețk a terminat-o la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, în fața celor de la Karpaty Lviv. Brazilianul a punctat în minutul 37, ducând scorul la 2-0, însă oaspeții au revenit după pauză și au obținut un punct. În urma acestui egal, Șahtior a terminat campionatul pe locul 2, în spatele campioanei Dinamo Kiev, dar înaintea finalistei din Europa League, Dnipro. Echipa lui Bicfalvi, Volin Luțk, la care evoluează un alt român, Florentin Matei, s-a clasat pe locul 7 în Ucraina, ratând calificarea în ediția viitoare a UEFA Europa League.