vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportInternationalBritanicul Lewis Hamilton a patra victorie la rând

Britanicul Lewis Hamilton a patra victorie la rând

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câșțtigat Marele Premiu al Spaniei, cea de-a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Acesta a câștigat cursă după ce a pornit din pole-position și a dominat de la început. Pe locul doi s-a clasat coechipierul său, germanul Nico Rosberg, iar australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a trecut al treilea linia de sosire.

Hamilton este la cea de -a patra victorie consecutivă, iar tot de atâtea ori neamțul Rosberg s-a clasat pe poziția a doua.

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a terminat al patrulea, urmat de finlandezul Valtteri Bottas (Williams) și de piloții Ferrari, spaniolul Fernando Alonso și finlandezul Kimi Raikkonen.Pe locurile 8-10 s-au clasat în ordine francezul Romain Grosjean (Lotus-Renault), mexicanul Sergio Perez și Nico Hulkenberg (ambii Force India).

Următoarea etapă a CM de Formula 1, Marele Premiu al Principatului Monaco, va avea loc la 25 mai.

După această cursă Lewis Hamilton și-a depășit colegul în clasamentul piloților, britanicul acumulând 100 de puncte, în vreme ce germanul Nico Rosberg având 97 pt.