joi, mai 2, 2024
AcasăSportLocalCornel Ene a revenit cu gol pentru Kisvarda

Cornel Ene a revenit cu gol pentru Kisvarda

Fundașul sătmărean, Cornel Ene (foto:alb), a revenit după o accidentare cu gol marcat pentru formația sa, FC Kisvarda, unde îl are antrenor pe nimeni altul decât Vasile Miriuță. Echipa lor a câștigat meciul disputat pe teren propriu împotriva celor de la Honved cu scorul de 3 la 1.

Vasile Miriuţă a început partida cu doi români în primul 11 – fundaşul dreapta Cornel Ene şi atacantul Gheorghe Grozav. Primul a reuşit să deschidă scorul în minutul 10, în urma unei faze fixe.

Lucas a dus scorul la 2-0 pentru Kisvarda, în minutul 62, iar N’Gog, fostul fotbalist de la Liverpool a redus din diferenţă în minutul 89. În minutul 90+3, Grozav a stabilit scorul final, 3-1 pentru Kisvarda. Internaţionalul român a ajuns la trei goluri înscrise în primele trei runde din prima ligă maghiară.

În urma acestei victorii, Kisvarda urcă pe locul 4 în Ungaria, cu 6 puncte acumulate în primele trei etape. De partea cealaltă, Honved, fosta adversară a Craiovei din Europa League, se află pe ultimul loc, fără puncte acumulate.

Reamintim că la această echipă evoluează 4 români, Mihai Mincă, Cornel Ene, Gheorghe Grozav și Sergiu Negruț, la care se mai adaugă și antrenorul român, Vasile Miriuță. Sătmăreanul Cornel Ene se află la club de un an de zile, sezonul precedent fiind un stâlp al defensivei maghiare.