joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportInternationalCristiano Ronaldo o nouă bornă istorică

Cristiano Ronaldo o nouă bornă istorică

Atacantul lusitan, Cristiano Ronaldo, a atins joi seara o nouă bornă istorică, acesta a marcat o dublă în partida disputată de ”diavolii roșii” pe teren propriu împotriva celor de la Arsenal în etapa a 14-a din campionatul englez.

Portughezul în vârstă de 36 de ani a marcat golurile de 2-2 și 3-2, aducând astfel victoria pentru formația sa. Acesta a marcat și golurile cu numărul 800 și 801 pentru echipele de club și echipa națională, un record. CR7 a atins impresionanta bornă în 1097 de meciuri.

Cristiano Ronaldo era deja cel mai bun marcator din istoria fotbalului, peste Pele, Leo Messi, Josef Bican sau Romario.

Arsenal a deschis scorul prin Smith Rowe în minutul 13, după o fază ciudată la care portarul lui Man United, De Gea, a fost accidentat de un coleg și a fost intins pe jos, iar Smith Rowe a șutat în poarta goală.

Bruno Fernandes a egalat înainte de pauză, reușind să înscrie din nou după o pauză de 15 meciuri în care nu a marcat pentru ”diavolii roșii”. În minutul 52 CR7 a puncat pentru prima data, după o acțiune în partea dreaptă, Rashford centrează perfect, iar lusitanul înscrie cu un șut de la 7-8 metri.

După doar 2 minute, Odegaard este servit excelent în mijlocul careului lui De Gea, și îl învinge pe spaniol pentru a restabili egalitatea.

În minutul 70, brazilianul Fred este accidentat de același Odegaard, iar CR7 reușește să înscrie pentru 3 la 2.

3 meciuri, 3 victorii. Acesta este bilanțul lui Carrick ca interimar la United. Secund al lui Ole, fostul mijlocaș a acceptat să rămână la cârma clubului, chiar dacă știa că e o funcție temporară, urmând să fie dat la o parte odată ce conducătorii vor găsi alt antrenor. Carrick a primit garanții că va rămâne secundul lui Rangnick, însă fostul internațional englez a ales să plece.

„Timpul meu la acest club grozav va fi mereu sinonim cu cei mai buni ani ai carierei. Am decis că acum este momentul potrivit pentru a părăsi clubul. Mi-aș dori să îi urez lui Ralf Rangnick, staffului, jucătorilor și fanilor tot ce e mai bun în viitor”, a explicat Carrick la conferința de presă de după partida cu Arsenal.

Fără a fi un fotbalist care să iasă în evidență din punct de vedere estetic, Carrick s-a transformat într-o adevărată legendă pe Old Trafford, grație constanței și determinării lui. A evoluat 12 ani ca jucător în Teatrul Viselor, în primele 7 sezoane bifând o medie incredibilă de 45 de meciuri/stagiune (în toate competițiile). A câștigat 5 titluri, pierzând alte două campionate la diferența minim posibilă, de un punct. A jucat 3 finale de Champions League și a pus umărul la cucerirea a 17 trofee în perioada în care a îmbrăcat tricoul „diavolilor”.