joi, mai 2, 2024
AcasăSportLocalDoua înfrângeri pentru Olimpia săptămâna trecută

Doua înfrângeri pentru Olimpia săptămâna trecută

fcm-baia-mare-olimpia-satu-mare-5Mai întâi Olimpia contra rivalilor de la Baia Mare, a fost prima întâlnire oficială după aproximativ 10 ani. Meciul de sâmbătă din faza a 5 a a Cupei României a readus lumea la stadion. Peste 2500 de spectator, două galerii active și gălăgioase, sătmăreni care au făcut din nou deplasarea pentru a-și vedea favoriții, ca-n vremurile bune, aceasta a fost rețeta unui duel pentru calificarea pe tabloul principal al competiției KO.

Însă din nefericire cele două echipe nu au oferit un spectacol pe măsură în teren, acestea s-au anihilat reciproc preț de 100 de minute. Băimăreni au avut două ocazii în 90 de minute, în vreme ce “galben-albaștrii nu au avut niciuna.

fcm-baia-mare-olimpia-satu-mare-6Apoi s-a intrat în prelungiri unde a fost de ajuns ca apărarea noastră să greșească o singur dată pentru a da cu piciorul la toată munca bună de până atunci. În minutul 104 după o minge aruncată în careul nostru, Boștină respinge , ai noștri lasă liberă banda stângă iar pe contră, Arnăutu pătrunde și centrează perfect în fața porții pentru latul lui Balaure, 1-0.

Ai noștri se prăbușesc pe gazon conștienți că dacă n-au tras niciun șut pe poarta lui Bota în 105 minute cu greu vor reuși să trimită meciul la loviturile de departajare. A urmat o ultimă repriză, un sfert de oră de luptă surdă cu mingi aruncate spre Boștină și cu gazdele mereu la pândă în așteptarea contraatacului care să închidă meciul. Ocaziile din păcate n-au apărut la poarta lui Bota ci la cea a lui Șuta. Portarul nostru a intervenit salvator în minutele 110 și 113 la capul lui Arnăutu și voleul lui Păcuraru și meciul s-a încheiat cu o calificare muncită a gazdelor.

”Ne-a lipsit prospețimea ” a spus la final Tibi Csik care a ținut să i felicite pe suporteri pentru atmosfera creată. ” A fost ca pe vremuri. Am reînfrățit prin fotbal cele două orașe.Păcat că nu ne am calificat. Ne-am fi dorit mult acest lucru ” a mai declarat tehnicianul Olimpiei.

2-0 pentru Chindia Târgoviște

chindia-targoviste-olimpia-satu-mare-1A doua înfrângere a venit sâmbătă în deplasarea de la Târgovește, meci care a contat pentru etapa a III-a din Seria a II-a. În această deplasare, Olimpia a repetat scenariul din meciul de la Baia Mare, în care timp de 90 de minute aceștia nu și-au creat nici o ocazie notabilă.

A fost din nou un meci care a omorât spectacolul, singurele ocazii find ale gazdelor, în minutul 23 Popa înscrie din marginea careului după o pasă perfectă primită de la Cherchez, iar în minutul 41 Cherchez majorează scorul din interiorul careului cu un șut la colțul lung.

În repriza secundă Tibi Csik a făcut schimbări offensive, i-a scos pe Takacs și Villand și i-a introdus pe Cădar și Boștină, însă fără niciun rezultate pe tabelă sau în teren, aceștie nereușind să fie periculoși.

►Chindia: Meilă – Martac, Ispas, B. Matei, C. Dinu – Aug. Voinea, A. Cruceru, C. Anton (cpt.), Crinel Stoica – Cherchez, D. Popa
Rezerve: Gârlea – Neniță, Bg. Dinu, M. Ene, Pătru, Nisipeanu, Bg. Vasile
Antrenor: Nicu Croitoru

►Olimpia: Băican – Selagea, Villand, Heil, Iuhas (cpt.), D. Muntean, Chivari, Bura, Faur, Tătaru, Takacs
Rezerve: Șuta – Cădar, Al. Boștina, Bîgiu, D. Lukacs, M. Csik, Ciul
Antrenor: Tiberiu Csik