joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportInternationalFinală sută la sută spaniolă în Champions League

Finală sută la sută spaniolă în Champions League

Real Madrid a fost prima finalistă a UEFA Champions League, după ce a umilit-o pe Bayern cu 4-0 (3-0), chiar pe Fussball Arena.Real, învingătoare în primul meci cu 1-0, a făcut un excelent meci tactic și s-a impus prin golurile marcate de Sergio Ramos (16, 20) și Cristiano Ronaldo (34, 90), reducând-o pe Bayern, deținătoarea trofeului, la o echipă de anonimi.

După ce cealaltă echipa din Madrid s-a calificat în finală, miercuri seară, Ateletico Madrid a repetat performanța elevilor lui Carlo Ancelotti, după un meci de senzație împotriva celor de la Chelsea.

Chelsea a deschis scorul în minutul 35 prin golul lui Torres. Zece minute mai târziu Adrian restabilește egalitatea și scorul la pauză a fost 1 la 1. În minutul 60 Diego Costa transformă fără emoții o lovitură de la 11 metri. Ultimul gol al partidei a fost înscris de Arda Turan în minutul 72.

Marea finală va avea loc pe 24 mai la Lisabona.