sâmbătă, mai 4, 2024
AcasăSportLocalGardoș a revenit în prima echipa a lui Southampton după aproape doi...

Gardoș a revenit în prima echipa a lui Southampton după aproape doi ani

Sătmăreanul Florin Gardoș a redebutat pentru prima echipa a lui Southampton sâmbătă, 28 ianuarie, după aproape doi ani de când nu a mai jucat pentru prima echipa a sfinților.

Echipa sa a primit vizita celor de la Arsenal în turul a IV-lea din Cupa Angliei, iar londonezii s-au impus cu scorul de 5 la 0 grație ”duble” a lui Danny Welbeck și a unui ”hat-trick” al lui Theo Walcott.

28 februarie 2015 era data ultimei partide jucate de Florin Gardoș pentru Southampton. Antrenorul Claude Puel l-a readus în circuitul primei echipe a sfinților la confruntarea cu Arsenal din turul 4 al Cupei Angliei. Francezul l-a folosit din primul minut și Gardoș nu a dezamăgit, chiar dacă echipa lui a pierdut la scor.

Acesta a avut câteva intervenții bune, prima data în minutul 3 când a deposedat foarte bine un adversar. Apoi în minutul 53 l-a deposedat foarte bine pe Walcott în șase metri, iar în minutul 61 l-a blocat e Danny Welbeck tot în careu.

Fundașul român de 28 de ani a fost integralist sâmbătă, asta după ce nu mai jucase pentru prima echipă a lui Southampton de la înfrângerea cu West Brom (0-1, pe 28 februarie 2015). Atunci, el a început ca titular meciul pierdut în deplasare, însă a fost înlocuit după doar 25 de minute. A urmat apoi o perioadă extrem de grea pentru Florin Gardoș, care a fost chinuit de probleme medicale. Acesta nu a evoluat deloc în stagiunea în stagiunea trecută și a ratat inclusiv Euro 2016.

În meciul din turul al patrulea al FA Cup, tunarii au dat prima lovitură în minutul 15 prin Welbeck care a combinat perfect cu Lucas Perez. Același Welbeck, revenit după 265 de zile în trupa lui Wenger, a făcut dubla 7 minute mai târziu după o altă pasă excelentă semnată de această dată de Oxlade Chamberlain.