vineri, martie 29, 2024
AcasăSportInternationalPilotul german Sebastian Vettel de neoprit

Pilotul german Sebastian Vettel de neoprit

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a câștigat a patra cursă la rând, Marele Premiu al Coreei de Sud, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Vetel a fost urmat de piloții Lotus-Renault, finlandezul Kimi Raikkonen și francezul Romain Grosjean.Pe locul patru s-a clasat germanul Nico Hulkenberg (Sauber), pe cinci a fost britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), iar al șaselea a trecut linia de sosire spaniolul Fernando Alonso (Ferrari).

Locurile 7-10 au fost ocupate, în ordine, de următorii piloți: germanul Nico Rosberg (Mercedes), britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes), brazilianul Felipe Massa (Ferrari) și mexicanul Sergio Perez (McLaren-Mercedes).

A 14-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 a fost cu adevărat spectaculoasă. A oferit multe dueluri încinse și o serie de incidente care au făcut ca safety car-ul să fie trimis pe pistă de două ori.

Cu un start excelent, Vettel a dominat de la un capăt la altul cursa dar, pentru completarea podiumului, lupta a fost acerbă. Monopostul lui Sergio Perez a fost la baza primului moment de cotitură – pneul dreapta față a cedat și, din cauza numeroaselor bucăți de cauciuc de pe circuit, a fost nevoie de intervenția mașinii de siguranță. Ghinion a avut și Webber când, în urma unui impact cu Adrian Sutil, monopostul său a luat foc, iar australianul a fost nevoit să abandoneze, pentru a 56-a oară în carieră.