vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportLocalOlimpia a obținut prima victorie din acest sezon

Olimpia a obținut prima victorie din acest sezon

Sâmbătă, 20.09.2014, Olimpia a jucat primul meci official din noul sezon pe teren propriu împotriva  formației Șoimii Pâncota, meci contend pentru  etapa a IV-a a Ligii a II-a la fotbal.

Olimpia nu a început prea bine meciul, dat fiind faptul ca oaspeții au avut prima ocazie de poartă  în minutul 3 prin Monac, însă portarul sătmărenilor a respis. Au urmat apoi două ocazii pentru Olimpia, Laso și Bujor au încercat și ei să deschisă scorul, însă fără vreo schimbare pe tabela de marcaj. Cu toate acestea, oaspeții au fost cei care au reușit să înscrie, în minutul 29 Sălăjan a deschis scorul pentru Pâncota, Laso a înscris și el un gol la finalul primei reprize, dar a fost anulat pe motiv de offsaid, scorul la pauză a rămas 1-0. Olimpia pierzându-l la pauză și pe mijlocașul Dan Gavrilescu, care  dupa un duel aerian cu un adversar s-a accidentat la față.meci2

Pauza le-a fost benefică jucătorilor sătmăreni, care s-au întors de la cabine mai motivați și au reușit să întoarcă scorul. În minutul 51 Bujor reușește să stabilească egalitatea. Peste alte șase minute, la un corner al Olimpiei, un jucător arădean comite henț în careu și arbitrul dictează lovitură de la 11 metri. Apostu și-a așezat balonul și părea decis să execute, însă de pe margine, antrenorul Bodea a decis ca lovitura să fie executată de căpitanul Cosmin Iuhaș, care a reușit să transforme lovitura de pedeapsă.

meci3

În minutul 61 Bodea are o inspirație și îl introduce pe Feier în locul lui Apostu. La doar câteva secunde de la intrarea pe teren, Dani Feier reușește să stabilească scorul final după o reușită de excepție, din foarfecă.

meci5

Olimpia Satu Mare: Anca- Muntean, Bălău, Ioniță, Iuhas, Svarczkopf, Bic, Laso (61 Villand), Gavrilescu (45 Burlacu), Apostu (65 Feier), Bujor.

Rezerve: Șuta – Burlacu, Heil, Onicaș, Villand, R. Rus, Feier

Antrenor: Cosmin Bodea
Șoimii: Pașcalău – Maghici, Ugocian, C. Suciu, Vitu – Issa Tiaw, Cuedean, Huțanu, Monac – Sălăjan, Staicu

Rezerve: Cr. Irimia – Lung, Crușoveanu, Pantea, Polgar, Dubeștean, Al. Mihai

Antrenor: Dan Cuedan