miercuri, mai 15, 2024
AcasăSportLocalOlimpia continuă seria de șapte meciuri fără victorie! 1-1 acasă cu Pâncota

Olimpia continuă seria de șapte meciuri fără victorie! 1-1 acasă cu Pâncota

olimpia-satu-mare-soimii-pancotaCum șansele Olimpiei de a se mai califica în play-off erau doar matematice, echipa avea nevoie de victorie în partida de sâmbătă în compania celor de la Șoimii Pâncota, meci ce a contat pentru etapa a 22-a din Liga a 2-a Seria a 2-a.

Chiar dacă Olimpia a întâlnit o formație care a avut mulți jucători indisponibili, au reușit doar un rezultat de egalitate, 1 la 1. În meciul tur, disputat la Pâncota, Olimpia s-a impus grație golului încris de Bura.

Galben-albaștriii au fost cei care au început mai bine, iar în minutul 4 au obținut un penalty, după un henț făcut în careu de oaspeți. Mărkuș a transformat lovitura de pedeapsă și în minutul 5, sătmărenii aveau avantaj pe tabelă. Avantaj care a durat doar 3 minute, Șoimii primind și ei penalty după un fault al lui Iuhas în careu. Dragalina a restabilit egalitatea pe teren.

A urmat apoi o dominașie a șoimilor, aceștia având și două faze mai periculoase, dar spre bucuria fanilor sătmăreni prezenți la meci nu au găsit drumul spre gol. În minutul 26 Mărkuș putea face dubla și să o ducă pe Olimpia în avantaj, daca plonjonul din 6 metri intra în poartă.

În minutul 35 Pâncota au o fază fixă, Crișan reia din voleu din centrul careului și înscrie, însă golul este anulat pentru un fault în atac. Gazdele termină meciul în atac și au mai întâi șansa de a înscrie prin Onicaș, care șutează îl îninge pe portar, dar Crișan a respins de pe linia porții (minutul 40) și mai apoi prin Kanalos care șutează de la 20 metri, Cioară reține însă.

Se revine de la cabine cu rezultatul de 1 la 1, iar Olimpia a fost echipa care a început mai bine, în minutul 50 Brata bate un corner de pe dreapta, Iuhas reia cu capul din 7 metri și Cioară scoate greu, de la rădăcina barei. Apoi, 10 minute mai târziu Mărkus are o nouă ocazie, dar nu profită de gafa fundașilor, luftează din 12 metri.

În minutul 83 cere penalty la un presupus henț în careu, însă arbitrul nu dă nimic. În minutul 92 Olimpia ast la un pas să încaseze un gol și să piardă meciul la fel ca și în ultimele două etape, după un gol în minutele de prelungiri. După un contraatac rapid și o pătrundere în careu, Leucuța finalizează de la 10-11 metri la colțul scurt, însă Băican respinge salvator în lateral.

►Olimpia: Băican – D. Muntean, I. Tătaru, Iuhas (cpt.), Sălăgeanu – Onicaș, Bura (D. Lukacs ’66), Kanaloș, Brata (Bîgiu ’82) – Buhăescu (Takacs ’69), Mărkuș

Rezerve neutilizate: Șuta – Fl. Mureșan, R. Rus, Villand

Antrenor: Tiberiu Csik

►Șoimii: Cioară – D. Dan, Dubeștean (C. Suciu ’69), Crișan, Siminic – Fl. Gîlcă, Issa (cpt.), Dragalina, A. Pavel – Pirtea (Vasi 81) – A. Mihai (A. Leucuța 77)

Rezerve neutilizate: Pașcalău – Mandache, Farcaș, Fuchs

Antrenor: Ionuț Popa