vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportLocalOlimpia rămâne liderul seriei

Olimpia rămâne liderul seriei

oliOlimpia Satu Mare a jucat sâmbătă, pe teren propriu, meciul etapei a II-a a Ligii a II-a la fotbal în compania formației FC Bihor. Sătmărenii și-au învins adversarii cu scorul de 2-1 și astfel își mențin poziția de lider în clasament.

Bihorenii au început meciul foarte bine și aceștia au deschis scorul destul de repede prin Sulea în minutul 28, însă până atunci au mai avut alte două șanse de a înscrie, prin Andor în min. 8 și prin Sulea min. 12. Sătmărenii au abuzat în prima repriză de centrări pe Boștină, iar oaspeții au prins rapid schema și s-au blocat excelent.

În repriza a doua, bihorenii au făcut pasul înapoi, iar Csik face rapid 3 schimbări offensive, îi introduce pe Selagea, Cadar și Lukacs, schimbări care schimbă jocul Olimpiei.Extrem de activ în partea a doua, fundașul dreapta ,Munteanu aduce egalarea în minutul 73. Urcat inspirat în careul oaspeților , Mitru înscrie cu un șut puternic de la 11m.

Injectați cu moral după egalare, băieții lui Csik presează și imediat vine și golul doi, Selagea centrează perfect pentru Faur care cu o execuție de efect înscrie cu capul peste portarul Nagy. 2-1! Bihorenii se văd nevoiți să iasă la joc și lasă spații mari în defensive, Boștină în minutul 81 și Lukacs min. 90 puteau mări avantajul gazdelor.

OLIMPIA- Băican- Munteanu, Tătaru, Heil, Iuhas- Bura (min 68 Cadar), Villand ( min 64 Lukacs), Chivari, Takacs ( min 46 Selagea)- Faur, Boștină