sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportNationalRomânia a scos o remiză albă la Budapesta

România a scos o remiză albă la Budapesta

ungaria-romania-0-0-preliminarii-campionatul-european-2016-tricolorii-au-pierdut-efia-grupei-f-dar-pastreaza-anse-de-calificare-la-turneul-final-video-291420-1Reprezentativa de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susținut, vineri, la Budapesta, în compania selecționatei Ungariei, în etapa a șaptea a grupei F din preliminariile Campionatului European din 2016.

”Războiul” de la Budapesta s-a încheiat nedecis – România a remizat alb cu Ungaria. Tricolorii au fost primii periculoși. Keșeru a tras puțin peste de la 30 de metri. Nici ungurii nu au profitat la o fază fixă – Dzsudzsak a trimis pe lângă poarta lui Tătărușanu.

Kiraly a retinut cu usurinta sutul lui Keșeru. Cea mai mare ocazie a primei reprize le-a aparținut gazdelor. Szalai a tras de la distanță, dar Tătărușanu a avut o intervenție excelentă. Replica românilor a venit de la Torje.

Tricolorii au cerut penalty la Papp in finalul primei reprize, dar centralul a lăsat jocul să continue, iar scorul la pauză a fost 0-0. Ungurii au început mai bine partea a doua – Guzmics putea deschide scorul din centrarea lui Dzsudzsak, iar Tătărușanu și-a salvat coechipierii la șutul lui Stieber.

Torje a obținut o lovitură liberă periculoasă, dar Claudiu Keșeru a executat peste poarta ungurilor dintr-o pozție foarte bună (17 metri, din semicercul de la marginea careului de 16 metri). Torje a avut cea mai mare ocazie a reprizei a doua – Kiraly a respins cu greu șutul mijlocașului. Budescu a debutat si el la nationala, dar centrarea sa nu l-a gasit pe Papp. Ultimul șut al meciului a venit de la Keșeru, fără pericol însă pentru poarta veteranului Kiraly.

Ungaria: Kiraly – Fiola, Juhasz (Guzmics ’24), Kadar, Leandro – Stieber (Priskin ’88), Elek, Toszer, Dzsudzsak – Szalai, Nikolic (Nemeth ’70).

Selecționer: Bernd Storck

România: Tătărușanu – Papp, D. Grigore, Chiricheș, Raț – Prepeliță, Hoban – Adr. Popa (Chipciu ’69), Sânmărtean (Budescu ’78), Torje (Maxim ’90) – Keșeru.

Selecționer: Anghel Iordănescu