vineri, aprilie 26, 2024
AcasăSportLocal  Rapid București – CSM Satu Mare 50-47 (29-21)

Rapid București – CSM Satu Mare 50-47 (29-21)

baschet8-700x403Rapid București și CSM Satu Mare erau până săptămâna trecută singurele echipe care nu au reușit să câștige vreun meci în actuala ediție de campionat. Iar din duelul celor două codașe a ieșit un meci încâlcit, cu multe erori și puține puncte marcae, sub 100. Din păcate chiar dacă a condus până pe final, CSM Satu Mare a pierdut dramatic în ultimele 20 de secunde. Fetele lui Ibi Gamaleț aveau 47-45 cu 2 minute înaintea finalului. Din păcate n-au mai înscris până la final iar experimentatele Burlakova și Diaconu au profitat și au întors soarta meciului.

A fost 46-47 cu 20 de secunde înaintea ultimului fluier dar Burlakova cu o aruncare reușită și Flori Diaconu cu două libere transformate au adus gazdelor prima victorie a sezonului. Și au produs o mare dezamăgire în tabăra fetelor de la CSM care rămân pe ultimul loc fără niciun succes !

Flori Diaconu cu 21 puncte marcate a fost MVP-ul meciului.

S-a terminat 50-47 (29-21), iar pe sferturi Rapid – CSM a arătat cam așa: 15-10, 14-11, 6-17, 15-9. Pentru CSM au marcat: Vilcinschi 15, Voica 14, Chițanu 10, Badi 5, Bolba 3.

În etapa a 11-a vom juca pe teren propriu cu Alba Iulia (29 noiembrie), însă până atunci vom primi vizita Olimpiei Brașov într-un meci restant din etapa a 5-a (20 noiembrie).