sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportNationalReal Madrid a cucerit Liga Campionilor

Real Madrid a cucerit Liga Campionilor

Ereal-chipa Real Madrid a învins sâmbătă seară, la Milano, formația Atletico Madrid cu scorul de 6-4, după prelungiri și lovituri de departajare. Real Madrid a cucerit pentru a 11-a oară în istorie trofeul Ligii Campionilor. Coincidența fa
ce ca învingătoarea să se decidă în urma loviturilor de la 11 metri pentru a 11-a pară în istoria competiției.

Lovituri de departajare: Lucas, Marcelo, Bale, Sergio Ramos, Ronaldo / Griezmann, Gabi, Saul. Juanfran, fotbalistul echipei Atletico Madrid, a fost singurul jucător care a ratat la loviturile de departajare.

1-0: gol Sergio Ramos, căpitanul echipei Real Madrid, a deschis scorul în finala Ligii Campionilor în urma unei faze create de germanul Toni Kroos și galezul Gareth Bale.
1-1: Carrasco a egalat pentru Atletico după o centrare a lui Juanfran.

În minutul 47, francezul Antoine Griezmann a ratat o lovitură de la 11 metri.

„Când Zizou m-a întrebat când vreau să execut penalty-ul, i-am spus: ‘Zizou, pune-mă ultimul, pentru că vreau să marchez golul victoriei’. Am avut un ‘feeling’ și așa s-a întâmplat. Sunt foarte fericit”, a declarat Cristiano Ronaldo, după finala Ligii Campionilor.

Întrebat despre posibilitatea de a câștiga din nou Balonul de Aur în disputa cu Messi, portughezul a răspuns: „Câștigarea Ligii Campionilor a fost pe primul loc, apoi titlul de golgheter. E al șaptelea an în care marchez mai mult de 50 de goluri și asta spune totul”.

Real Madrid: Navas – Carvajal (Danilo 52′), Ramos, Pepe, Marcelo – Kroos (Isco 72′), Modric, Casemiro – Bale, Benzema (Lucas 77′), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Atletico Madrid: Oblak – Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis (Hernandez 109′)- Gabi, Augusto Fernandez (Carrasco 46′) – Koke (Partey 116′), Saul – Griezmann, Torres. Antrenor: Diego Simeone

Cartonașe galbene: Carvajal 11′, Keylor Navas 47′, Casemiro 79′, Ramos 90’+3′, Danilo 93′ , Pepe 112′ / Torres 61′, Gabi 90’+3′

Pentru Cristiano Ronaldo este a treia Ligă a Campionilor. Prima dată o câștigase cu Manchester United, în 2008, când „diavolii” s-au impus tot la loviturile de departajare, în fața lui Chelsea. Atunci, portughezul a marcat cu capul în timpul regulamentar, dar la penalty-uri a fost singurul care a ratat, dintre elevii lui Sir Alex Ferguson.

Pe el și pe United i-au salvat șuturile adversarilor John Terry și Nicolas Anelka. Primul a trimis în bară, iar pe cel de-al doilea l-a blocat Van der Sar.

În urmă cu doi ani, la prima Ligă a Campionilor câștigată cu Real, tot cu Atletico, a marcat din penalty, la ultima fază a prelungirilor, în minutul 120. Atunci, însă, reușita sa nu a fost decisivă, pentru că albii conduceau deja cu 3-1, iar penalty-ul său doar a stabilit scorul final.

De asemenea, la precedenta finală disputată pe Stadio San Siro, în 2001, a fost nevoie de lovituri de departajare pentru desemnarea câștigătoarei. În urmă cu 15 ani, Bayern Munchen și Valencia au încheiat de asemenea cu scorul de 1-1 cele 120 de minute, înainte ca germanii să se impună cu 5-4 la penalty-uri.