vineri, martie 29, 2024
AcasăSportLocalRemiză în meciul de miercuri pentru Olimpia

Remiză în meciul de miercuri pentru Olimpia

646x404Meciul de miercuri a fost unul demn de o partidă de Liga I, cu un ritm foarte bun, în care niciuna din echipe nu a refuzat jocul și și-au creat ocazii periculoase. În prima repriză echipa mai periculoasă a fost Olimpia, care a avut prima ocazie în minutul 6, când Heil a reluat cu capul peste poartă. A urmat apoi să își facă jocul Adrian Sălăgeanu, cel care a fost și cel mai bun jucător de pe teren. Mai întâi în minutul 17 a executat o lovitură liberă de la peste 30 de metri, balonul fiind împins din spat de vântul puternic a lovit bara din dreapta a porții apărate de Pap. Peste doar câteva minute acelaș Sălăgeanu, executat în acelaș stil o lovitură liberă, iar de această dată portarul advers respinge salvator mingea în bară. Până la finalul primei reprize Sălăgeanu mai execută două lovituri libere, de la distanță mai mica, iar de fiecare dată Pap reține mingea.

În repriza a doua Dan Alexa îl aruncă la luptă pe Ovidiu Petre, care aduce mai multa experiență în ocul timișoarei, dovadă fiind ca în minutul 47 Scutaru are prima ocazie, la un șut pe care Anca îl respinge cu greu.  În minutul 55 sătmărenii cer henț la centrarea lui Rus, care a lovit mâna lui Neagu. Asistentul a ridicat fanionul, dar centralul a făcut semn ca jocul să continue. Urmează apoi o mare ocaziei a Politehnicii. În minutul 76 șutul din șase metri al lui Elek este respins de un fundaș Munteanu aflat în cădere, mingea ajunge la același Elek, care trage în portar și obține doar corner.
În finalul partidei, Adrian Sălăgeanu este eliminat, acesta vede al doilea galben și implicit cartonașul roșu, acesta fiind suspendat împotriva celora de la Fc Olt.
Un alt moment delicat al partidei de miercuri a fost în minutul 61 cand timisoreanul Ovidiu Popescu s-a accidentat grav după un duel cu Villand. Timișoreanul s-a dezechilibrat în săritură, a căzut rău, pe braț și și-a luxat cotul. A fost dus de urgență la Spital, iar oasele au fost puse la loc sub anestezie. Timișoreanul va fi indisponibil cel puțin patru săptămâni după această accidentare.

Olimpia:Anca-Trip – D. Muntean, Fl. Mureșan, Heil, Iuhas (cpt.) – Villand, Onicaș – R. Rus (Faur ’86), Selagea, Sălăgeanu – Mărkuș (Feier ’62)
Rezerve neutilizate: Șuta – M. Ioniță, Bujor, Micaș, Svarczkopf
Antrenor: Tiberiu Csik
Eliminat: Sălăgeanu ’89 (cumul de galbene)

Timișoara:Pap – Melinte, Cânu, Scutaru (cpt.), G. Neagu – Belu (Bărbuț ’30), Ov. Popescu (Poparadu ’62), Trandu (Ov. Petre ’46), Boldea – Elek, Pedro Henrique
Rezerve neutilizate: Smaranda – Doman, Al. Popovici, Keita
Antrenor: Dan Alexa