sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportInternationalRosberg, învingător în Marele Premiu al Germaniei

Rosberg, învingător în Marele Premiu al Germaniei

Nico Rosberg a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei, la Hockenheim, după o plecare din pole position, aceasta fiind a patra victorie a neamțului în sezon.

Locul secund a fost ocupat de Valtteri Bottas, de la Williams, in timp ce ultima treapta a podiumului i-a revenit coechipierului lui Rosberg, britanicul Lewis Hamilton, care a făcut o cursă de recuperare fabuloasă, plecând de pe locul 20 al grilei de start. Ultimul loc pe podium a fost ocupat de Valteri Bootas, de la Williams.

Pe locurile 4-10 s-au clasat, în ordinde: Vettel, Alonso, Ricciardo, Hulkenberg, Button, Magnussen și Perez

În clasamentul general, Rosberg conduce cu 190 de puncte, fiind urmat de coechipierul Lewis Hamilton (176p), Ricciardo (106p) și Alonso (97p)

Următoarea etapă a Campionatului Mondial, Marele Premiu al Ungariei, va avea loc săptămâna viitoare, pe circuitul Hungaroring de la Budapesta.

––––––––––––-

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a fost penalizat cu cinci locuri pe grila de start a Marelui Premiu al Germaniei, deoarece cutia de viteze a monopostului său a fost schimbată după accidentul din calificări, informează formula1.com, conform Mediafax.

Hamilton a avut o ieșire violentă de pe pistă cauzată de defecțiunea unui disc de frână, în primul segment al calificărilor din Germania. El a încheiat calificările pe locul 16, dar urcase pe 15 ca urmare a unei penalizări a lui Esteban Gutierrez (Sauber) din etapa trecută. Astfel, Hamilton a pornit în cursă de pe locul 20.

Esteban Gutierrez a fost penalizat cu trei locuri pe grila de start în cursa de duminică a urmare a unui incident de la GP-ul Marii Britanii. El a fost considerat responsabil pentru un acroșaj cu monopostul venezuelanului Pastor Maldonado (Lotus), survenit în prima parte a cursei din Marea Britanie, la virajul numărul 16. Gutierrez încheiase calificările de sâmbătă pe locul 14, dar va pleca al 16-lea, și ca urmare a penalizării lui Hamilton.