luni, aprilie 29, 2024
AcasăSportLocalSâmbătă seara a fost una plina de finale

Sâmbătă seara a fost una plina de finale

4341S-a jucat finala Cupei Angliei, Manchester United- Crystal Palace, finala Cupei Germaniei, Bayern Munchen- Borussia Dortmund, finala Cupei Italiei, Juventus Torino- Ac Milan și Finala Cupei Franței, Paris Saint Germain- Olympique Marseille.

Manchester United, clasată pe locul cinci în ierarhia din Premier League la finalul sezonului, a câștigat, sâmbătă, scor 2-1, meciul jucat în finala Cupei Angliei, împotriva echipei Crystal Palace, după un meci decis în a doua repriză de prelungiri.

Golul victoriei a fost marcat de Jesse Lingard, în minutul 110, într-un moment în care echipa lui Van Gaal juca în inferioritate, după eliminarea lui Chris Smalling, în minutul 105. Este primul trofeu intern cucerit de Manchester United după trei ani și abia al doilea câștigat după retragerea lui Sir Alex Ferguson.

„Diavolii” mai cuceriseră Supercupa Angliei în 2013, cu David Moyes pe bancă. United își trece astfel a 12-a Cupă a Angliei în palmares și prima după o așteptare de 12 ani.

Bayern Munchen a câștigat, sâmbătă seară, Cupa Germaniei, după ce a învins-o pe Borussia Dortmund, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare, în finala disputată pe stadionul din Berlin, acesta fiind ultimul trofeu pentru antrenorul Pep Guardiola la conducerea campioanei Germaniei.

Au marcat: Vidal, Lewandovski, Muller, Costa / Kagawa, Aubameyang, Reus.

Partida dintre Bayern Munchen și Borussia Dortmund s-a terminat la egalitate după 90 de minute, scor 0-0 și câștigătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Sokratis și Bender au ratat pentru Borussia Dortmund, în timp ce Bayern a ratat prin Kimmich, iar formația lui Pep Guardiola s-a impus cu scorul de 4-3. Este a doua Cupă a Germaniei pentru Pep Guardiola și a treia pentru formația bavareză în ultimii patru ani. Totodată, Bayern Munchen are în palmares 18 Cupe ale Germaniei, un alt record doborât sub conducerea tehnicianului spaniol.

Juventus Torino, campioana ultimului sezon din campionatul Italiei, a câștigat, sâmbătă, scor 1-0, după prelungiri, meciul jucat cu AC Milan în finala Cupei Italiei și a realizat eventul în acest sezon de Serie A.

A marcat: – / Morata 110′.

Echipa antrenată de Masimiliano Allegri a reușit să cucerească eventul pentru al doilea an consecutiv. După acest rezultat, AC Milan nu a reușit calificarea în niciuna dintre competițiile europene ale sezonului viitor. Este al doilea an consecutiv când echipa patronată de Silvio Berlusconi nu se califică în Europa.

Paris Saint Germain a câștigat, sâmbătă seară, Cupa Franței, după ce a învins în finala competiției, scor 4-2, pe Olympique Marseille, iar acesta este al treilea trofeul din acest sezon pentru echipa lui Laurent Blanc, după cucerirea campionatului și a Cupei Ligii.

Au marcat: Matuidi 2′, Ibrahimovic 47′ (pen.), 82′, Cavani 57′ / Thauvin 12′, Batshuayi 87′.

În urma acestui rezultat, Paris Saint Germain câștigă al treilea trofeu din acest sezon, după titlul de campioană și Cupa Ligii. Formația antrenată de Laurent Blanc a fost eliminată în sferturile de finală din Liga Campionilor, de Manchester City.

Sursa:mediafax.com