miercuri, aprilie 17, 2024
AcasăSportNationalSimona Halep va juca în finală la Roland Garros

Simona Halep va juca în finală la Roland Garros

Românca în vârstă de doar 22 de ani a făcut din nou un meci perfect la Paris, trecând în două seturi de nemțoaica Andrea Petkovic, scor 6-2, 7-6 (4).

Doar 28 de minute i-au trebuit Simonei, care nu a pierdut încă niciun set în turneul de Grand Slam de la Roland Garros, acolo unde, până în acest an, nu trecuse vreodată de turul doi, să își adjudece prima manșă, cu scorul de 6-2.

În finală, Simona va încrucișa racheta cu Maria Șarapova. Nimeni alte decât câștigătoarea turneului parizian, în ediția 2012, și cea care a rupt seria incredibilă de victorii în finale a Simonei, șapte la rând.

Rusoaica Șarapova pornește cu prima șansă mâine, după o evoluție excelentă în partida cu tânăra și talentata Eugenie Bouchard (Canada), scor 4-6, 7-5, 6-2.