sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportNationalSteaua București s-a calificat în Grupele Ligii Campionilor

Steaua București s-a calificat în Grupele Ligii Campionilor

Steaua București s-a calificat din nou în Grupele Ligii Campionilor după o pauză de patru ani, în care a jucat în Europa League.Steaua a jucat în play-off împotriva campioanei Poloniei, Legia Varșovia. În primul meci, cel de la București aceștia au remizat scor 1-1, iar marți seară, la Varșovia, Steaua a scos un nou rezultat de egalitate, 2-2 și obțin calificarea datorită golurilor marcate în deplasare.

Steaua a început perfect meciul, iar după doar  zece minute aceștia aveau un avantaj de 2-0, un scor despre care multă lume zice ca e unul periculos. Primul a marcat Nicușor Stanciu în minutul șapte, cu un șut din interior careului, mai apoi italianul adus să îl înlocuiască pe Rusescu, Federico Piovaccari a reușit al patrulea său gol pentru Steaua, acesta finalizând un contraatac al româniilor.În minutul 17 Legia are prima ocazie, prin Rzezniczak care reia cu capul o minge peste poarta lui Tătărușanu. În minutul 20, polonezii reușesc să marcheze, însă golul este anulat pe motiv de offsaid. Miroslav Radovic, a reușit în cele din urmă să înscrie pentru polonezi, acesta a reluat cu capul o centrare venită din partea stângă.

Jucătorii Legiei încep mai bine repriza secundă, ca și în meciul tur de la București, însă aceștia nu au reușit să își creeze ocazii periculoase de a înscrie, deoarece defensiva Stelei s-a apărat excepțional. Finalul meciului a fost al Stelei, românii având două ocazii de marca prin Tatu și Filip. În ultimul minut, Legia a egalat prin Rzeznyczak.