sâmbătă, mai 11, 2024
AcasăSportLocalUn nou meci, o nouă înfrângere

Un nou meci, o nouă înfrângere

metalul-resita2Sâmbătă, 25 aprilie, Olimpia a jucat din nou în  play-off-ul din Liga a II-a seria II-a, a fost etapa a IV-a. Meciul s-ajucat în deplasare împotriva celor de la Metalul Reșița și a început cu 15 minute de întârziere ca protest al reșițenilor la adresa finanțatorului Cătălin Rufă și cu un moment de reculegere pentru Nicolae Chirilă, primul antrenor al lui Dorinel Munteanu.
Prima repriza a fost mai ștearsă fără ocazii prea mari de poartă, Olimpia întrând mai bine în meci. Pe finalul primei reprize au apărut șansele de gol, când galben-albaștrii au avut trei șanse de a deschide scorul, cea mai mare a lui Bic, șut de la zece metri, deturnat de portarul Zimmermann (min. 42).
S-a înscris doar în repriza secundă, la prima fază importantă, în minuutl 65 Dandea înscrie cu capul din careul mic. Autorul golului a fost eliminat patru minute mai târziu, după un knockdown la Heil. În minutul 78 Gabi Cadar trimite un șut, care este deviat și mingea lovește bara. În minutul 87 Vișan Crețu marchează cu un șut din alergare de la 18 metri și aduce liniștea în privința rezultatului.

metalul-resita-olimpia-satu-mare
Olimpia a ajuns la opt meciuri fără victorie în campionat.Ultimul succes datează din 7 martie, 1-0 acasă cu Metalul Reșița. De atunci trei remize și cinci înfrângeri. Urmează etapa următoare, 2 mai, un meci acasă împotriva celor de la Unirea Tărlungeni.
Metalul: Zimmermann (cpt.) – O. Vasile, Dandea, Tătaru, Anițoiu – L. Manole, D. Enescu, Feher, Bărbulescu, Ad. Ionescu – Cl. Ionescu, I. Szabo
Rezerve: S. Ciucă – V. Crețu, R. Cristian, Szijj, I. Popescu, Pintea, Ponoran
Antrenor: Daniel Oprița

Olimpia: Șuta – D. Mureșan, Onicaș, Heil, Iuhas (cpt.) – Villand, Micaș – R. Rus, Bg. Faur, Sălăgeanu – Selagea
Rezerve: Anca-Trip – Cădar, Feier, Svarczkopf, Bujor, M. Ioniță, P. Cristian
Antrenor: Tiberiu Csik