joi, aprilie 25, 2024
AcasăSportNationalUTA Arad și Bogdan Miron revin spectaculos și joacă pentru promovare

UTA Arad și Bogdan Miron revin spectaculos și joacă pentru promovare

utaUTA Arad a revenit spectaculos în partida retur cu Dunărea Călărași, după ce în tur ,în deplasare, au pierdut cu 3 la 1. Sâmbătă 04 iunie, pe teren propriu, UTA a învins cu 4 la 1 și a reușit o remontada cum ar spune jurnaliștii internaționali, câștigând primul baraj și rămânând încă cu speranțe de a promova în Liga I.

Aceștia sunt nevoiți să câștige cel de-al doilea baraj, împotriva celor dela Voluntari pentru a reuși să joace din sezonul următor în Liga I.

Cu fostul olimpist, Bogdan Miron, în poartă, arădenii au câștigat cu 3 la 1 în primele 90 de minute de joc, iar mai apoi în minutul 99 Ciprian Rus a înscris golul care a făcut-o învingătoare pe bătrâna doamnă.

Min 17 1-0 – Botiș aruncă o minge în atac, Curtuiuș trece prin blocajul lui Bumbac și Popescu și ciupește balonul fix în fața lui Lungu, ieșit la întâmpinare. Mingea se lovește de portar și sare în centrul careului, acolo de unde Man, venit din spate, trimite în poarta goală.

Min 34 2-0 – Strătilă preia în dreapta careului și centrează în centru, acolo unde Curtuiuș se înalță dintre doi adversari la opt metri și trimite cu capul la colțul lung. Cezar Lungu a rămas fără reacție, crezând că mingea se duce pe lângă.

Min 76 3-0 Copil pasează pe culoar în stânga careului, Ciprian Rus preia, avansează și trimite la colțul lung pe lângă Lungu, majorând scorul.

Min 80 3-1 Centrare de pe dreapta în careul mic, Valentin Balint se întinde de lângă Covaci și trimite lângă bară. Miron a rămas fără reacție pe centrul porții.

Min 99 4-1 Ciprian Rus preia la 35 de metri, trece de trei adversari și trage de la 18 metri central, mingea lovește pâmântul și sare defectuos, surprinzându-l pe Lungu.