sâmbătă, aprilie 20, 2024
AcasăSportInternationalVictorie în premieră pentru monegastul LeClerc

Victorie în premieră pentru monegastul LeClerc

Charles Leclerc (21 de ani) a obținut prima victorie din carieră în Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei. Pilotul de la Ferrari i-a dedicat succesul prietenului său, Anthoine Hubert, decedat sâmbătă, după accidentul din Formula 2.

Victoria lui Leclerc a fost totodată și prima a celor de la Ferrari din acest sezon. În plus, a trecut aproape un an de la ultimul succes al Scuderiei, care s-a întâmplat în 2018, la Austin (Texas), când la volanul „căluțului cabrat” se afla Kimi Raikkonen.

Leclerc a câștigat la Spa Francorchamps cu plecare din pole-position, însă pe final de Grand Prix a fost incomodat de Lewis Hamilton (Mercedes), care a trecut de Sebastian Vettel, de la Ferrari, în turul 32, după o depășire spectaculoasă pe exteriorul unui viraj.

În aproximativ 10 tururi, britanicul a recuperat 5 secunde, dar a ajuns târziu în plasa lui Leclerc. Monegascul a câștigat cu un avans de 9 zecimi de secundă. Podiumul a fost completat de Valtteri Bottas (Mercedes).

După start, Max Verstappen (Red Bull) s-a lovit cu Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) chiar în primul viraj, și-a oprit monopostul în virajul Eau Rouge și a cauzat singura intervenție a mașinii de siguranță.

La trecerea liniei de sosire, a avut loc și un moment ciudat. Lando Norris (McLaren Renault) a rămas blocat, cel mai probabil din cauza lipsei de combistibil. Tot în ultimul tur, Giovinazzi (Alfa Romeo) s-a izbit de parapet și a abandonat.

În clasamentul general, Lewis Hamilton și-a consolidat prima poziție. Diferența dintre el și colegul său, Valtteri Bottas, este de 65 de puncte.

Sursa:digisport.ro