miercuri, aprilie 17, 2024
AcasăSportInternationalAtletico Madrid este noua campioană a Spaniei

Atletico Madrid este noua campioană a Spaniei

Atletico Madrid a cucerit titlul în Primera Division, după o remiză tensionată, scor 1-1, pe terenul rivalei la titlu, FC Barcelona.

Catalanii aveau nevoie de victorie pentru a-și apăra coroana, iar lucrurile păreau să meargă bine pentru echipa lui Gerardo Martino. Atletico i-a pierdut în primele 20 de minute pe Diego Lopez și Arda Turan, marile vedete, iar cu zece minute înainte de pauză, chilianul Alexis Sanchez a deschis scorul pentru Barcelona, printr-un șut de generic.

Gruparea din Madrid, care s-a obișnuit în acest sezon să contrazică scepticii, a revenit spectaculos, iar fundașul Diego Godin a egalat printr-o superbă lovitură de cap, în primele minute ale reprizei secunde.

Barcelona a forțat totul pe final, însă defensiva organizată de Diego Simeone nu a mai cedat, iar Atletico a cucerit primul titlu după 18 ani de pauză. La finalul partidei, fanii catalani au aplaudat triumful rivalilor.

Ceea ce a realizat Atletico Madrid în acest sezon era doar o fantezie a celor mai visători dintre extraordinarii suporteri de pe „Vicente Calderon”. Sâmbăta viitoare, Atletico va juca pentru cel mai important trofeu european, Liga Campionilor, la Lisabona, împotriva marei rivale, Real Madrid.

Atletico a devenit prima echipă în afara Realului și Barcelonei care câștigă titlul în Spania în ultimii zece ani.