miercuri, mai 15, 2024
AcasăSportNationalCătălina Ponor, medaliată cu aur la World Challenge Cup, prima competiție după...

Cătălina Ponor, medaliată cu aur la World Challenge Cup, prima competiție după retragerea din 2012

ponorCătălina Ponor, una dintre componentele lotului de gimnastică al României la World Challenge Cup de la Doha, a obținut, sâmbătă, medalia de aur în finala de la bârnă, la prima competiție internațională în care a concurat după retragerea din 2012.

În vârstă de 28 de ani, Ponor a fost prima și în calificările la același aparat. Nota obținută sâmbătă a fost 14,650, punctaj cu care a reușit să urce pe prima treaptă a podiumului competiției. Pe podium au mai urcat Thauany Lee de Araujo (Brazilia, 14.150) și Filipa Martins (13,900, Portugalia). Cătălina Ponor este cvintuplă medaliată olimpică.

Gimnasta a revenit la pregătiri în urmă cu un an, după trei ani de la retragere, dar în toamnă a suferit o intervenție chirurgicală la tendonul lui Ahile, care a ținut-o în afara pregătirilor câteva luni, interval în care a avut loc și Campionatul Mondial de la Glasgow.

Tot sâmbătă vor mai evolua, în finala de la sol, Diana Bulimar și Dora Vulcan, gimnaste care s-au clasat, vineri, în finala la paralele pe locurile 8, respectiv 7. La cea de-a noua ediție a World Challenge Cup de la Doha, dotată cu premii totale de 50.000 de dolari, participă peste 100 de gimnași din 33 de țări.

Sursa:mediafax.ro